Dominować będą dawne brzmienia nagranych 50 lat temu piosenek z gatunku molam, luk thung i dangdut. Posłuchamy miłosnych duetów królowej i króla dangdutu, czyli Elvy Sukaesih i Rhomy Iramy. Rhoma Irama, znany jako „Król Dangdutu” („Raja Dangdut”), jest jednym z najważniejszych artystów tego gatunku. Jego muzyka łączy tradycyjny dangdut z elementami rocka, popu i islamskiego przekazu moralnego. Jego teksty często dotyczyły tematów religijnych, społecznych i politycznych. Elvy Sukaesih, nazywana „Królową Dangdutu” („Ratu Dangdut”), była jedną z pierwszych i najważniejszych wokalistek tego gatunku. Jej charakterystyczny głos i sceniczna charyzma sprawiły, że stała się ikoną muzyki dangdut, a jej współpraca z Rhomą Irama była jedną z najważniejszych w historii tego gatunku. Oboje stworzyli duet, który wykreował wiele indonezyjskich przebojów.
W Indonezji Walentynki zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza wśród młodych ludzi z dużych miast takich jak Dżakarta czy Bandung. Jednak w największym na świecie państwie muzułmańskim Walentynki budzą różne emocje. W niektórych konserwatywnych regionach (np. Aceh) Walentynki są krytykowane lub zakazane jako święto „nieislamskie”.
W Tajlandii natomiast największą popularnością cieszą się wśród mieszkańców Bangkoku. Tego dnia Tajowie często biorą śluby lub zaręczają się – szczególnie w słynnej dzielnicy Bang Rak (Dzielnica Miłości) w stolicy kraju. Szacuje się, że pobiera się wtedy nawet do 1,5 tys. zakochanych par. O miłości po tajsku zaśpiewają w Źródłach m.in. Rasmee Wayrana i Waiphot Phetsuphan.
***
Na audycję Źródła w piątek (14.02) w godz. 12.00-12.45 zaprasza Krzysztof Dziuba.
mg