Opowieści i pieśni dyngusowe

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2025 14:00
Wysłuchamy pieśni dyngusowych Kujaw po Mazowsze.
Śmigus-dyngus na kieleckiej wsi, lata 60.
Śmigus-dyngus na kieleckiej wsi, lata 60.Foto: PIotr Gan

Opowieści i pieśni dyngusowe z różnych regionów, w nagraniach Anny Jachniny z Kujaw i Pałuk oraz w nagraniach Remigiusza Mazura Hanaja - z Glinianki na Mazowszu, w wykonaniu Franciszki Grzędy.

Poniedziałek wielkanocny na Kujawach

Chodziliśmy po dyngusie
Śpiewaliśmy o Jezusie […]
Chwała Bogu Ojcu
Siedzi kura w kojcu
Kopę jajek naniesie
Panna Wandzia wyniesie
Alleluja!


Po spokojnej, rodzinnej Niedzieli Wielkanocnej, Poniedziałek był dniem żartów i zabaw. Śmigus-dungus to de facto dwa odrębne zwyczaje, sięgają korzeniami jeszcze czasów przedchrześcijańskich. Śmigus polegał na „śmiganiu” – symbolicznym biciu wierzbowymi witkami po nogach, podobno dla zdrowotności. Dyngus związany był z oblewaniem się zimną wodą i symbolizował wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, w późniejszym czasie także i z grzechu.

POSŁUCHAJ archiwalnych nagrań Anny Jachniny na temat wielkanocnych zwyczajów

. .

Franciszka Grzęda urodziła się w Gliniance w 1924 r. i tam zmarła w 2013. Jej mama była dobrą śpiewaczką i to od niej uczyła się śpiewać, jak również od swojej chrzestnej. W Gliniance tradycje śpiewu były silne, swego czasu istniał dobry zespół śpiewaczy, w którym śpiewała pani Franciszka obok innych znanych śpiewaczek stamtąd - Katarzyny Milewskiej czy Marianny Zgódki. We wsi jeszcze w II połowie XX w. żywe były zwyczaje kolędnicze zarówno bożonarodzeniowe jak i wielkanocne. Kiedy razem z grupą studentów z Instytutu Kultury Polskiej UW kolędowałem tam w 2005 starsi mieszkańcy pamiętali jeszcze fragmenty ról poszczególnych postaci z Herodów, chętnie nas przyjmowali. Po dyngusie w niedzielę wielkanocną chodziły starsze dzieci i młodzież, zwyczaj również trwał jeszcze w PRL, a trzeba pamiętać, że region, do którego należy Glinianka czyli Mazowsze Kołbielskie albo Mazowsze nad Świdrem, jest położony u wrót stolicy, do Pałacu Kultury z Glinianki jest zaledwie 40 km. [w:] Remek Hanaj, wydawnictwo In Crudo

***

Na audycję Źródła w poniedziałek (21.04) w godz. 12.00-12.45 zaprasza Justyna Piernik.

mg