Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk niczym kij w mrowisko

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 16:11
- To był trudny wybór przede wszystkim ze względu na nie najlepszą jakość nagrań – mówiła w Dwójce Agnieszka Kostrzewa, redaktorka płyty wyróżnionej główną nagrodą w konkursie Fonogramu Źródeł.
Audio
  • Agnieszka Kostrzewa o płycie "Muzyka ludowa Kujaw i Pałuk" (Źródła/Dwójka)
  • Andrzej Bieńkowski o płycie "3 x Gace. Mistrzowie/Uczniowie" (Źródła/Dwójka)
Fragm. okładki płyty Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk
Fragm. okładki płyty "Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk"Foto: mat. prasowe

Wydawnictwo Muzeum Etnograficznego w Toruniu zdobyło pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia. Jury Fonogramu Źródeł nagrodziło placówkę za wydanie "niezwykle cennych nagrań, które są ważnym dokumentem tradycji regionu Pałuk i Kujaw".

– Tych nagrań by nie było, gdyby nie osoba założycielki naszego muzeum, Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, która była zainteresowana dokumentacją wszelkich przejawów kultury wiejskiej – opowiadała w Dwójce Agnieszka Kostrzewa, pracująca w dziale folkloru toruńskiej placówki.

Dzięki staraniom pracowników Muzeum, w jego archiwach udało się zgromadzić blisko 1500 nagrań zebranych na kujawskich i pałuckich wsiach. - To był trudny wybór z tego względu, że nagrania są różnej jakości, gdyż nasi badacze pracowali na amatorskim sprzęcie w warunkach terenowych. Na ich niekorzyść działa też czas – zwracał uwagę gość audycji "Źródła".

Agnieszka Kostrzewa mówiła, że album "Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk” został wydany trochę na zasadzie "włożenia kija w mrowisko". - Zdaję sobie sprawę, że to nie jest materiał podany pięknie artystycznie. Nasza produkcja odbiega od tego co się trafia na płytach źródłowych, bo są tu przeciętni muzycy, ale też dobrze, żeby słuchacze mieli okazję usłyszeć, że muzyka ludowa, to nie tylko ci najlepsi – podkreślała.

Na płycie znalazło się 69 utworów w zróżnicowany sposób ukazujących muzykę z obrzędowości dorocznej, rodzinnej, ale też tej grana do tańca i słuchania. Więcej na temat albumu w nagraniu audycji.

W audycji rozmawialiśmy również z Andrzejem Bieńkowskim o płycie "3 x Gace. Mistrzowie/Uczniowie" wyróżnionej drugą nagrodą w konkursie Fonogram Źródeł.

Audycję poprowadziła Anna Szewczuk-Czech.

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

Folkowe zapusty w Dwójce - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 18:14
Za nami kolejny koncert z cyklu "Muzyczna Scena Tradycji”. Na scenie wystąpili Kapela Niwińskich z Otwocka oraz muzycy ludowi z Radomszczyzny i Powiśla Maciejowickiego: Jan Kmita oraz Stefan Nowaczek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polsko-ukraińskie spotkanie lirników i kobziarzy - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 12:15
Na "Muzycznej Scenie Tradycji" zabrzmiały pieśni dziadowskie, psalmy, kanty, dumy, które z towarzyszeniem i liry, i bandury śpiewali Andrij Liaszuk, Jarosław Kryśko, Jacek Hałas i Remigiusz Mazur Hanaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze płyty folkowe 2012 roku – poznaj werdykt jury!

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 15:54
W konkursie na Folkowy Fonogram Roku mogły uczestniczyć zespoły, które działają w Polsce i wykonują muzykę inspirowaną wszelkimi tradycjami muzycznymi świata. Oto najlepsi!
rozwiń zwiń