Grzegorz Górny. Wiara, nauka i ewangeliści mediów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 12:45
– Zadaniem dziennikarza jest dawanie świadectwa prawdzie. Myślę, że na tym polega jego powołanie – mówił publicysta, reporter i eseista, założyciel miesięcznika "Fronda".
Audio
  • Grzegorz Górny. Wiara, nauka i ewangeliści mediów (Inny stan skupienia/Dwójka)
Grzegorz Górny w roku 1994 wraz z Rafałem Smoczyńskim stworzył kwartalnik Fronda, który redagował przez 11 lat
Grzegorz Górny w roku 1994 wraz z Rafałem Smoczyńskim stworzył kwartalnik "Fronda", który redagował przez 11 latFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Grzegorz Górny powiedział kiedyś, że dziennikarstwo to ewangeliczny zawód i przywołał twórczość św. Łukasza. - Byłby on dobrym patronem dziennikarzy, ponieważ jego "Dzieje Apostolskie" to właściwie klasyczny reportaż - zauważył w Dwójce. - Z jednej strony mamy relację uczestniczącą. Św. Łukasz opisuje to, co widział na własne oczy, z drugiej zaś zbiera opowieści bezpośrednich świadków innych wydarzeń. To klasyczna narracja reporterska – stwierdził.

Publicysta mówił m.in. o tym, jak daleko jesteśmy dziś od tego ewangelicznego ideału, na czym polega prawdziwe zadanie ambitnych mediów w epoce globalizacji, a także o swoim zainteresowaniu zjawiskami nadprzyrodzonymi i badaniach naukowych tajemniczej tuniki sprzed 2 tysięcy lat...

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Jerzy Kisielewski

Gość: Grzegorz Górny (publicysta, reporter, eseista, założyciel miesięcznika "Fronda", obecnie związany z tygodnikiem "wSieci")

Data emisji: 22.03.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Czytaj także

Prawda o Całunie Turyńskim. Włoski badacz odkrywa tajemnicę

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 02:06
Przechowywane w turyńskiej katedrze płótno jest jedną z najbardziej znanych relikwii na świecie. Określane jest mianem "piątej Ewangelii”.
rozwiń zwiń