Roger Scruton. Konserwatyzm jako filozofia przywiązania

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 12:41
- Według konserwatystów człowiek dziedziczy zbiorową mądrość i doświadczenie. Jego obowiązkiem jest nie tylko przechowanie i wykorzystanie tego dziedzictwa, ale także wzbogacenie - mówił prof. Ryszard Legutko, opisując myśl filozoficzną Rogera Scrutona.
Audio
  • Rozmowa o myśli filozoficznej Rogera Scrutona (Inny stan skupienia/Dwójka)
Roger Scruton podczas jednego z wystąpień
Roger Scruton podczas jednego z wystąpieńFoto: Policy Exchange/flickr/CC BY-SA 2.0

- Roger Scruton wyraźnie nawiązuje do tradycji brytyjskiego konserwatyzmu, filozofii, która była reakcją na gigantyczną inżynierię społeczną, jaka zrodziła się w oświeceniu – tłumaczył gość Dwójki. Według prof. Legutki taka charakterystyka konserwatyzmu, jako "filozofii przywiązania", dziedzictwa, doskonale pasuje do doświadczenia angielskiego, do wizji historii opartej na ciągłości. Jednak, mówił prof. Legutko, w przypadku innych krajów takie założenie może budzić pewne wątpliwości.

W audycji również o pisarstwie Rogera Scrutona, jego zaangażowaniu w przemiany Europy Środkowej, a także o recepcji poglądów pisarza i jego książce "Jak być konserwatystą?", która niedawno ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: prof. Miłowit Kuniński (historyk filozofii i filozof polityczny), prof. Ryszard Legutko (filozof, polityk, publicysta)

Data emisji: 30.03.2016

Godzina emisji: 21.30

jp/bch

Czytaj także

Świat nie istnieje, więc należy być egoistą?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 11:00
Przed ukazaniem się polskiego przekładu powieści Erica-Emmanuela Schmitta "Sekta egoistów" rozmawialiśmy w Dwójce o tym, czy egoizm to zawsze negatywna postawa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura wyleczy schizofrenię współczesności?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 13:00
– W swoich najistotniejszych dokonaniach literatura dotyka sfery, która jest przedmiotem zainteresowania religii i psychiatrii – mówił Przemysław Dakowicz, autor tomu poematów "Ćwiczenia duchowne".
rozwiń zwiń