Świat nie istnieje, więc należy być egoistą?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 11:00
Przed ukazaniem się polskiego przekładu powieści Erica-Emmanuela Schmitta "Sekta egoistów" rozmawialiśmy w Dwójce o tym, czy egoizm to zawsze negatywna postawa.
Audio
  • Świat nie istnieje, więc należy być egoistą? Rozmowa wokół "Sekty egoistów" Erica-Emmanuela Schmitta (Inny stan skupienia/Dwójka)
Co jest w życiu ważniejsze: osobiste szczęście czy budowanie więzi z otaczającymi nas ludźmi? (zdj. ilustracyjne)
Co jest w życiu ważniejsze: osobiste szczęście czy budowanie więzi z otaczającymi nas ludźmi? (zdj. ilustracyjne)

Książka opowiada o założonej w XVIII w. paryskiej szkole egoistów. Na jej czele stał niejaki Gaspar, przekonany o tym, że życie jest tylko snem, a świat istnieje tylko w nim i jest jedynie owocem jego pragnień. To prowadzi go do stwierdzeń czysto egoistycznych, a następnie do założenia sekty we wsi Montmartre.

W Dwójce zastanawialiśmy się, czy egoizm może być pojęciem filozoficznym i czy za postawą takiego "poznawczego egoisty" nie kryją się przypadkiem znacznie głębsze problemy natury psychologicznej, które wcale egoizmem nie są.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: Michał Czernuszczyk (psycholog i psychoterapeuta), dr Tomasz Mazur (filozof, pisarz i współczesny stoik)

Data emisji: 7.10.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/mm

Czytaj także

Czas wielkiej zmiany w religijności ludowej

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 14:00
- W tej chwili Kościół ludu zastąpił Kościół wyboru. Nie ma obowiązującego kanonu form religijności, nie ma apokryfu, są pastisze - mówiła w Dwójce profesor Magdalena Zowczak, antropolog , autorka książki "Religijność na pograniczach. Eseje apokryficzne”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wracamy do świata bez praw człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 14:00
- Sprawa Ołeha Sencowa pokazuje, jak niewiele może społeczność międzynarodowa nawet w sytuacji, gdy łamane są przepisy prawa międzynarodowego - mówił w Dwójce historyk Łukasz Jasina.
rozwiń zwiń