Dziennikarski pociąg do bandytów

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 19:00
- Dziennikarze lgną do rozmów z przestępcami, bo to daje ogromny prestiż, a po drugie wynika z odwiecznej fascynacji złem - mówiła w Dwójce Agata Kasprolewicz.
Audio
  • Jak rozmawiać z diabłem (Na dachu świata/Dwójka)
Dziennikarze, którzy decydują się na rozmowę z przestępcami, czasami płacą za to życiem (zdjęcie ilustracyjne)
Dziennikarze, którzy decydują się na rozmowę z przestępcami, czasami płacą za to życiem (zdjęcie ilustracyjne)

Punktem wyjścia audycji był wywiad, jakiego Seanowi Pennowi udzielił meksykański gangster El Chapo. Część dziennikarzy potępiła aktora, ponieważ ten zgodził się rozmawiać z przestępcą na jego warunkach. - El Chapo odpowiadał na pytania z kartki, Penn nie mógł reagować na jego odpowiedzi - wyjaśniała Agata Kasprolewicz. Tym sposobem bandyta miał możliwość wykorzystania mediów do własnych celów.

Czy zatem dziennikarskie bojkotowanie zbrodniarzy ma sens? Współprowadzący audycję Paweł Reszka podawał przykład pewnego reportera BBC, który dzięki przyjaźni z serbskim zbrodniarzem Arkanem mógł dokumentować jego zbrodnie.

O zawodowych dylematach opowiadał też Michał Żakowski. Dziennikarz wyemitował fragment swojej rozmowy z Musą Hilalem, przywódcą arabskich bojówek Janjaweed, które mordowały mieszkańców Sudanu. 

***

Tytuł audycji: Na dachu świata 

Prowadzą: Agata KasprolewiczMichał Żakowski i Paweł Reszka

Data emisji: 24.01.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/fbi

Czytaj także

Czy ośmiornica pożera Meksyk?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2015 19:00
- Ogromny wzrost gospodarczy Meksyku w ostatnich 20 latach tylko wzmocnił kartele. W wojnach narkotykowych giną co miesiąc nawet trzy tysiące ludzi - mówiła prof. Mirosława Czerny z UW.
rozwiń zwiń