- Izabella Galicka zmarła 1 listopada w wieku 88 lat
- To autorka wielu opracowań, książek i artykułów naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury i urbanistyki
- 23 października natomiast prezydent Andrzej Duda odznaczył ją Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości
Dziś pogrzeb Izabelli Galickiej - odkrywczyni obrazu El Greca
- Spotykamy się dzisiaj, żeby pożegnać osobę wyjątkową, powszechnie szanowaną, lubianą i cenioną. Przez licznych przyjaciół: kochaną. Żegnamy wybitnego historyka sztuki, pedagoga, wykładowcę uniwersyteckiego. Odznaczoną Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, Złotym Medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis", Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości - mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas uroczystości pogrzebowych dr Izabelli Galickiej w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie.
- Pani dr Izabella Galicka stanowiła żywe uosobienie etosu polskiej inteligencji, wartości, których nigdy się nie wyrzekła, którym pozostała wierna do końca życia - podkreślił.
Piotr Gliński przypomniał, że z rodzinnego domu o tradycjach ziemiańskich i inteligenckich dr Galicka "wyniosła zainteresowania artystyczne". - Jej matka, absolwentka klasy fortepianu w konserwatorium, zakorzeniła w niej miłość do muzyki i piękna. Ojciec, znany lekarz, wychował ją w obowiązku służby publicznej - wyjaśnił.
- Patriotyzmu nie musiała się uczyć od nikogo. Stanowił bowiem naturalną część jej tożsamości rodzinnej przekazywanej z pokolenia na pokolenie - podkreślił wicepremier.
[PRZECZYTAJ TAKŻE] >>> Prezydent: odeszła doktor Izabella Galicka, Wielka Dama i Wielka Patriotka
Zwrócił uwagę, że "jej życie pomieściłoby nie jedną, ale kilka wypraw". Przypomniał, że była taterniczką, członkiem klubu wysokogórskiego, narciarką, poliglotką. - Prowadziła swobodnie konwersacje w języku niemieckim, włoskim, francuskim, angielskim i węgierskim - dodał.
Joanna Lichocka: Izabella Galicka była nestorką polskiej inteligencji
Przy herbacie z kard. Wyszyńskim
Wicepremier przypomniał, że w pierwszy objazd, by inwentaryzować zabytki Mazowsza, ruszyła jako 22-latka. - W taki sposób rozpoczęła się jej wielka przygoda życia - ocenił.
- Była demokratką w najlepszym stylu. Czuła się swobodnie popijając herbatę w towarzystwie kardynała Wyszyńskiego, jak i proboszcza wiejskiej parafii. Z uwagą słuchała profesora uniwersyteckiego, jak i sołtysa. Iza kolekcjonowała ludzi i ich historie, tak samo jak cenne zabytki - powiedział Gliński.
Wskazywał, że Izabella Galicka "uczyła, że w życiu nie ma przypadków, że przypadki zdarzają się w gramatyce", a "odkrycie obrazu El Greca w Kosowie Lackim nie było dziełem przypadkiem".
- Wynikało z głębokiej wiedzy, talentu, oraz eksperckiej intuicji - podkreślił szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego.
Za odkrycie obrazu El Greca wraz z Hanną Sygietyńską otrzymały z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyże Oficerskie Odrodzenia Polski. W październiku br. została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymała również Złoty Medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis".
Izabella Galicka była autorką wielu opracowań, książek i artykułów naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury i urbanistyki. Po przejściu na emeryturę zajęła się pracą pedagogiczną, kształcąc wielu artystów, a także historyków sztuki. Za odkrycie obrazu El Greca "Ekstaza świętego Franciszka", Izabella Galicka wraz z Hanną Sygietyńską z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego otrzymały Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski.
11 października za całokształt pracy twórczej otrzymała Złoty Medal Zasługi Gloria Artis. 23 października natomiast prezydent Andrzej Duda odznaczył ją Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Izabella Galicka zmarła 1 listopada w wieku 88 lat.
kstar