W niedzielę zakończy się 45. Festiwal Wratislavia Cantans. Jednym z gościnnych solistów był w tym roku holenderski bas Peter Kooij, wybitny odtwórca partii z repertuaru bachowskiego. We Wrocławiu wystąpił w Mszy h-moll pod dyrekcją Phillipe'a Herreweghe, z którym współpracuje od blisko 30 lat (ten koncert transmitowaliśmy dla Państwa w ubiegłą sobotę). Peter Kooij ma w repertuarze wszystkie utwory wokalne Bacha, a w dorobku artystycznym ponad sto tryzdyieści nagrań. Jest również dyrygentem, założycielem orkiestry kameralnej De Profundis, zespołu młodych śpiewaków Sette Voci oraz kwartetu solistów Tanto Canto. Od dwuedizestu lat zajmuje stanowiska profesorskie: uczył śpiewu w Amsterdamie, Hanowerze, Tokio i Hadze. Występował w najważniejszych salach koncertowych świata, łącznie z Carnegie Hall i Royal Albert Hall. O tym wszystkim opowie Grzegorzowi Chojnowskiemu w sobotnim Europejskim Magazynie Kulturalnym.
Zakończył się już natomiast festiwal literacki w Aubrac, który w tym roku obracał się wokół zagadnień falsyfikacji, mistyfikacji i literackie blagi. To jedno z najważniejszych wydarzeń letniego sezonu kulturalnego we Francji i, choć uważane jest za niszowe, przyciąga ekspertów z całego świata. W spotkaniu, które zakończyło się 22 sierpnia, wzięła udział Agnieszka Taborska, autorka Sennego żywota Leonory de la Cruz. Ewie Stockiej-Kalinowskiej opowie o tej fikcyjnej wizjonerce odrytej przez surrealistów, a także o wieloznanczym temacie festiwalu w Aubrac.
Hasło Od pomysłu do przemysłu stanie się tematem przewodnim Europejskich Dni Dziedzictwa. Rozpoczynają się w tym miesiącu w prawie 50 krajach członkowskich Rady Europy. W Polsce organizatorzy i koordynatorzy projektu przygotowują co roku ponad dwa tsyiące imprez. Z możliwości uczestniczenia w tym największym wydarzeniu kulturalnym Europy korzysta kilkaset tysięcy Polaków. Mają oni niepowtarzalną okazję bezpłatnie, pod opieką przewodników, zwiedzić miejsca, które na co dzień są dla nich niedostępne, odkryć historię swojego regionu, poznać jego nieznane i niedoceniane bogactwo kulturowe oraz dowiedzieć się, jak wyglądało życie naszych przodków. O tegorocznych Europejskich Dniach Dziedzictwa opowie w Europejskim Magazynie Kulturalnym Marcin Rębacz z Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.
Kolejnym bohaterem audycji będzie Thekla, która ma osiem lat i trzech starszych braci. Mieszka w Warszawie. Mówi, że "jak będzie duża, chciałaby być lekarzem zwierząt, tylko nie w szpitalu. Takim lekarzem bez otwierania brzuchów". Dziewczynka jest bohaterką albumu oraz plenerowej wystawy trzydziestu wielkoformatowych fotografii. Zdjęcia zrobiła mama Tekli, Barbara CAJO Dubus, która urodziła się w Paryżu w rodzinie polsko-francuskiej, ale jako miejsce do życia wybrała Warszawę. Swoją córkę obserwowała przez okrągły rok, dokumentowała przeróżne miejsca, chwile i sytuacje, zwykle zakazane dla osób postronnych. Powstały zdjęcia bezpretensjonalne i prawdziwe, zawieszone między światem dziecka i rzeczywistością dorosłych, między fotografią dokumentalną, reportażową i artystyczną. Jak wygląda świat ośmioletniej dziewczynki, widziany w lustrzance jej mamy? Thekla i jej chłopakowy świat - tę wystawę można oglądać do końca września przed Domem Polonii w Warszawie.
A na koniec - krótkie zaproszenie do Parku Praskiego w Warszawie, gdzie trwa piknik integracyjny Równi i Razem. Wystepują tam kluby sportowe, zespoły taneczne, prezentują się organizacje pozarządowe. Wydarzenie wpisuje się w Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, ustanowiony przez Radę Europejską i Parlament. Do końca roku we wszystkich krajach Unii będą propagowane dobre praktyki na rzecz potrzebujących, działania, które zmieniają negatywny wizerunek osób dotkniętych biedą i marginalizacją.
11 września (sobota), godz. 14:30