Teatr faktu i złoty wiek holenderskiego portretu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 17:04
Międzynarodowy Festiwal Reportażu "Warszawa bez fikcji", wernisaż wystawy "Złoty wiek. Holenderskie portrety grupowe z Muzeum Historycznego w Amsterdamie" oraz spotkania z piosenkarką fado Cristiną Branco i pisarzem Michelem Houellebecqiem.

W najbliższym "Europejskim Magazynie Kulturalnym" spotkamy się z portugalską pieśniarką fado - Cristiną Branco. W zeszłym tygodniu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się jej koncert. Ta 38-letnia artystka, występująca od lat na całym świecie, zagościła w Polsce po raz pierwszy. Podczas koncertu wykonała między innymi utwory z najnowszego albumu, zatytułowanego "Kronos", który zawiera refleksje o upływającym czasu. Urodzona w Almeirim piosenkarka przez wiele lat nie myślała o profesjonalnym śpiewaniu. Wydana rok temu płyta "Kronos", jest już dziesiątym krążkiem w jej karierze, która trwa nieprzerwanie od 1996 roku. Mimo stosowania nowatorskich środków wyrazu, Branco nie ucieka od tradycji, co przyznała w rozmowie z Moniką Skarżyńską.

Udamy się też do Starej Pinakoteki w Monachium, gdzie 2 grudnia odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej "Złoty wiek. Holenderskie portrety grupowe z Muzeum Historycznego w Amsterdamie". Wystawa prezentuje jedenaście obrazów z amsterdamskiej Galerii Strzelców nieczynnej z powodu prac budowlanych, od sierpnia 2010 do marca 2011 roku. Obrazy m.in.: Fransa Badensa, Adriaena Backera, Ferdinanda Bola, Gerbranda van den Eeckhouta czy Govaerta Flincka znajdą się po raz pierwszy poza Holandią – powiedział w rozmowie z Moniką Skarżyńską kurator wystawy dr Marcus Dekiert.

Porozmawiamy o Michelu Houellebecqu, jednym z najbardziej poczytnych na świecie francuskich pisarzy, który od 8 listopada jest również laureatem słynnej Nagrody Goncourtów, przyznawanej corocznie w Paryżu przez Akademię Goncourtów. W Polsce również darzony jest niezwykłym zainteresowaniem i sympatią, o czym może świadczyć choćby to, że w tym roku otrzymał również nagrodę "Lista Goncourtów - polski wybór". O tym nietuzinkowym twórcy, z romanistą, profesorem Remigiuszem Foryckim oraz socjologiem, Marcinem Darmasem, przy okazji konferencji zorganizowanej przez Ośrodek Kultury Francuskiej przy Uniwersytecie Warszawskim, rozmawiała Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

Na koniec opowiemy o Międzynarodowym Festiwalu Reportażu "Warszawa bez fikcji", organizowanym w Warszawie przez Instytut Książki i Instytut Reportażu. Oprócz reportażu, fotoreportażu na festiwalu znalazł się też teatr faktu. W spotkaniach z publicznością w kilkunastu miejscach Warszawy weźmie udział 80 reporterów z Polski i z zagranicy, a gośćmi specjalnymi są travel blogerzy. O  imprezie i o tym, czym jest reportaż, Katarzyna Nowak rozmawia z Joanną Czudec i Wojciechem Tochmanem z Instytutu Reportażu.

Czytaj także

Nagroda Goncourtów dla Michela Houellebecqa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 16:00
To prestiżowe, francuskie wyróżnienie zostało w tym roku przyznane za powieść "Mapa i terytorium".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkaj reporterów, dla których front to chleb powszedni

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 16:46
Na festiwalu WARSZAWA BEZ FIKCJI z publicznością porozmawia 80. dziennikarzy i fotografów, którzy donoszą o najaktualniejszych wydarzeniach z najciekawszych regionów świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fado w Polskim Radiu na żywo

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 14:00
Cristina Branco wraz z zespołem wystąpi 18 listopada w Studiu im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń