Kultura

Nagroda Goncourtów dla Michela Houellebecqa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 16:00
To prestiżowe, francuskie wyróżnienie zostało w tym roku przyznane za powieść "Mapa i terytorium".
Audio

Nagroda Goncourtów to jedno z najważniejszych wyróżnień literackich na świecie. Jest przyznawana od 1903 roku, co ciekawe wysokość nagrody to tradycyjnie tylko kilka euro.

Zgodnie z tradycją, komunikat o decyzji Akademii Goncourtów odczytał przed drzwiami paryskiej restauracji Drouant sekretarz Akademii Didier Decoin.

- Nagroda Goncourtów za rok 2010 została przyznana w pierwszej turze głosowania, w rekordowym czasie jeden minuty i 29 sekund, książce Michela Houellebecqa "Mapa i terytorium", wydanej przez wydawnictwo Flammarion - ogłosił Decoin.

Tak krótki czas podejmowania decyzji, może świadczyć o jednomyślności kapituły. Urodzony w 1958 roku Michel Houellebecq był bowiem zaliczany do ścisłego grona faworytów tegorocznej nagrody. Jest pisarzem, eseistą, poetą i autorem piosenek. W 1998 r. odniósł sukces literacki powieścią "Cząstki elementarne".

Houellebecq został także laureatem nagrody "Lista Goncourtów: polski wybór", nad którą honorowy patronat sprawuje Akademia Goncourtów. O tym, komu przypadła tegoroczna nagroda tradycyjnie zdecydowało jury złożone ze studentów romanistyki, reprezentujących 12 uniwersytetów z całej Polski. Powieść "Mapa i terytorium" nie została jeszcze wydana po polsku.

Relacja z ogłoszenia nazwiska laureata w Paryżu znajduje się w boksie "Posłuchaj".

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Asterix obchodzi 50 urodziny

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2009 08:27
W ramach obchodów okrągłej rocznicy komiksu pojawiła się kolejna, 34 część serii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Każdy ma historię do opowiedzenia

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 07:00
- Nie da się przewidzieć, kto Ci opowie dobra historię: milioner, żebrak, cyrkowiec, ale gdy ją usłyszysz, trafi Cię prosto między oczy – powiedział Jeffrey Archer, pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francuzi nie doceniają Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 09:56
- Nie wiem, jak to tłumaczyć. Przecież sztuki Mrożka w latach 60. i 70. wystawiali we Francji wybitni ludzie teatru - mówi francuska badaczka polskiej emigracji, Janine Ponty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystrzegajcie się cynizmu

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 09:59
- To o czym reporterzy wojenni piszą w mediach, jest tylko drobną częścią obrazu wojny - mówi Jean Hatzfeld.
rozwiń zwiń