Dziś w "Wybieram Dwójkę" przedstawiliśmy relację z wręczenia nagród im. Oskara Halickiego w konkursie na "Książkę Historyczną Roku", który zorganizowany został przez Instytut Pamięci Narodowej, Telewizję Polską i Polskie Radio. Celem konkursu jest popularyzowanie dziejów Polski XX wieku oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych.
W kategorii "Najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w okresie XX wieku" laureatem został Mieczysław Nurek za książkę "Gorycz zwycięstwa. Los polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej". Nagrodę Czytelników w tej samej kategorii otrzymał Sławomir Cenckiewicz za książkę "Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)". W kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku" zwyciężyła praca Olega Zakirova "Obcy element. Dramatyczne losy oficera KGB w walce o wyjaśnienie zbrodni katyńskiej". Nagrodę Czytelników w tej samej kategorii przyznano Adamowi Zakrzewskiemu za książkę "Auto-Moto PRL. Władcy dróg i poboczy".
Z prof. Wojciechem Roszkowskim, Olegem Zakirovem i Mieczysławem Nurkiem rozmawiała Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.
***
Przedstawiliśmy również rozmowę z chorwacką pisarką Dašą Drndić, autorką nowo wydanej książki "Sonnenschein" . Pisarka była gościem na Międzynarodowym Festiwalu "Warszawa bez Fikcji".
Oddziały SS, pogromy Żydów, getta, obozy koncentracyjne to tematy doskonale znane i bliskie polskiemu czytelnikowi. A jednak dokumentalnej powieści Dašy Drndić nie sposób porównać do żadnej z opublikowanych dotychczas książek o mrocznych czasach nazizmu. Bezlitośnie suche dane, zdawkowe dialogi i wyraziste postacie rzucają upiorne światło na niedostrzegane wcześniej pytania o dwuznaczną neutralność Szwajcarii czy procedury finansowania przejazdów więźniów do obozów zagłady. Faktograficzność Sonnenschein przypomina zbieranie materiałów dowodowych w postępowaniu przeciwko Złu i boleśnie uwypukla dramat bohaterów, których życie jest jedynie wypadkową kaprysów historii. Sonnenschein to jednak przede wszystkim odważny gest chorwackiej autorki, która odsłania gorzką prawdę o pochodzeniu setek tysięcy dzieci wojennej zawieruchy. To przejmująca historia o piekielnym planie Himmlera - o stowarzyszeniu Lebensborn, "Źródle życia", które jako gniazdo idei Mein Kampf stało się źródłem cierpienia pokolenia z zakłamaną tożsamością.
Z Dašą Drndić rozmawiała Monika Pilch.
***
Rozmawialiśmy także o 2. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kryminału który odbywa się we Wrocławiu i potrwa do 2 grudnia. Gościem specjalnym festiwalu jest norweski pisarz Jo Nesbø, któremu przyznano Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości. Gośćmi festiwalu SA również Johan Theorin, Gianrico Carofiglio, Mons Kallentoft, Taavi Soinivaara.
O festiwalu opowiadał jego szef i juror - Ireneusz Grin, który jest również prezesem Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej "Trup w szafie" oraz autorem cyklu książek sensacyjno-szpiegowskich: Szerokiej drogi, Anat i Szkarłatny habit.