"Długa Noc Muzeów" odbywa się Berlinie dwa razy do roku - w styczniu i sierpniu, a jej koncepcja znalazła wielu naśladowców w innych europejskich miastach. W imprezie uczestniczy ponad 100 placówek, w tym muzea, galerie, i rózne miejsca pamięci. Wiekszość znanych i mniej znanych kolekcji zostaje w nocy z soboty na niedzielę udostępniona zwiedzającym. Oprócz regularnych wystaw organizowane są dla nocnych miłośników kultury i sztuki koncerty, odczyty, przedstawienia teatralne oraz liczne specjalne wyprawy z przewodnikiem.
Imprezę wymyślił kilka lat temu Wolf Kunelt i do dziś jest szefem tego projektu. – Z definicji muzeów wynikają ich zadania. Gromadzą one obiekty sztuki, przechowują je i wystawiają, ale także prowadzą badania. Z tego ostatniego laicy czy po prostu zwiedzający, nie do końca zdaja sobie sprawę. Człowiek idzie na wystawę, a potem narzeka albo ją chwali, ale nie wie jak wielki wysiłek badawczy kryje się za takim przedsięwzięciem - mówił Wolf Kunelt.
Tym razem muzea otwierają wrota do miejsc, w których rozkwita fantazja artystów, filozofów, muzyków i poetów, ale również lekarzy i terapeutów. Tegoroczna 28. edycja nosiła tytuł "Ciało spotyka duszę" i był to pierwszy akcent ogłoszonego przez niemiecki rząd roku naukowego, który koncertować się ma wokół historii medycyny i badań nad zdrowiem.
Jako szczególną atrakcję "Długiej nocy Muzeów" Wolf Kunelt w pierwszej kolejności wymienił jednak nie muzeum, ale najbardziej znaną berlińską klinikę Charité. – Klinika posiada własne zbiory na temat historii medycyny z preparatami z dawnych czasów, pokazujące różne stadia chorób – są to rzeczy, które interesują zarówno zwiedzających jak i lekarzy, bo są dla nich bardzo pomocne - dodał organizator.
Wielki Ołtarz Zeusa w Muzeum Pergamońskim w Berlinie
"Długa noc muzeów" nawet pod hasłami naukowymi jest przede wszystkim ucztą dla oka miłośników sztuki. Jak zwykle będzie można zobaczyć pergamoński ołtarz i popiersie Nefretete – nazywaną "najpiękniejszą mieszkanką Berlina". Gości zapraszają tez słynne placówki na wyspie muzeów zawierające unikalne zbiory sztuki antyku, Niemieckie Muzeum Historyczne, w którym można poznać tysiącletnie dzieje naszego sąsiada czy cieszące się niezwykła popularnością Muzeum Nauk Przyrodniczych, gdzie można obejrzeć minerały, różne rodzaje pająków i ryb głębinowych. Największym powodzeniem cieszą się modele dinozaurów w skali 1:1.
Oprócz wielkich muzeów swoje drzwi otworzyły także mniejsze placówki, skierowane do specyficznego grona odbiorców jak Muzeum Motoryzacji NRD, Muzeum Konopi Indyjskich czy Muzeum Gier Komputerowych. Takie niszowe miejsca dopełniają krajobraz kulturalny Berlina. W sumie w imprezie wzięło udział około 35 tysięcy zwiedzających.
Relację z Berlina przedstawił Maciej Wiśniewski.
Aby dowiedzieć sie więcej, kliknij ikonę dźwięku "Długa noc w Berlinie" w boksie Posłuchaj po prawej stronie.