Włoska wiosna w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 22:59
W poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny udaliśmy się do Mediolanu, gdzie jak pierwiosnki pojawiają się kulturalne projekty.
Audio

W "Europejskim Magazynie Kulturalnym" mówiliśmy przede wszystkim o Museo del Novocento, otwartym w Mediolanie od początku grudnia. Muzeum mieści się w Palazzo dell’Arengario. Budynek ten, łączący styl klasycyzujący z awangardowym, zlecił wznieść, w połowie lat 30., sam Mussolini, który chciał widzieć przed nim takie tłumy jak w Rzymie na Piazza Venezzia. Ta nowa placówka kulturalna poświęcona jest sztuce XX wieku, zwłaszcza dwóm nurtom: futuryzmowi i arte povera, które powstały w Mediolanie. W wielkim holu zaprojektowanym przez  Fabio Fornasari i Italo Rota umieszczony został obraz Giuseppe Pellizza da Volpedo "Czwarty stan".

Giuseppe
Giuseppe Pellizza da Volpedo "Czwarty stan"

 

W galerii znajduje się licząca ponad 3,5 tysiąca dzieł kolekcja miejska, stworzona przez lata dzięki darowiznom znakomitych mediolańskich kolekcjonerów (m.in. Magdy i Ricarda Juckerów).

Po Muzeum oprowadzali nas: Danka Giacon oraz autor adaptacji wnętrz – Italo Rota. Projektant mówił, że aranżacja wnętrza muzeum to wyzwanie ze względu na konieczność połączenia bardzo różniących się między sobą elementów. - Ta różnorodność miejsc jest rodzajem teatru pamięci pomagającym zapamiętać czterysta dzieł, z których każde jest przecież niepowtarzalne – mówił Rota.

W naszej audycji wspominaliśmy też o przygotowaniach do Salone del Mobile, czyli święta wzornictwa, które odbywać się będzie w kwietniu. To impreza obowiązkowa dla projektantów, architektów, krytyków i wszystkich tych osób, które wychodzą z założenia, że przedmioty codziennego użytku powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też pięknie wykonane. Anna Lorenc, która prowadzi w Warszawie pracownie architektoniczną, przekonuje, że są to targi oddziaływujące na cały świat.

Ostatnio Włosi podzielili się nie tylko w związku z postawieniem w stan oskarżenia premiera Berlusconiego, ale także z powodu 150. rocznicy zjednoczenia Italii. Nie chce świętować Luis Durnwalder, gospodarz zamieszkiwanej licznie przez mniejszość austriacką Górnej Adygi. Wobec proponowanego przez rząd "obowiązku" świętowania 17 marca dystansują się też działacze Ligi Północnej. Czy dała o sobie znać złożona historia różnych regionów Włoch i skomplikowana tożsamość mieszkańców Półwyspu Apenińskiego? Sprawę komentował prof. Paolo Segatti, politolog z Uniwersytetu w Mediolanie, oraz Antonio Barra, tłumacz i kulturoznawca.

Audycję przygotował Bartosz Panek.

Aby dowidzieć się więcej, kliknij ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Czytaj także

Pomnik futuryzmu wzniesiony przez Mussoliniego!

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 10:50
Powstałe jeszcze z inicjatywy Mussoliniego, jednak otwarte dopiero niedawno, Museo Del Novocento w Mediolanie poswięcone jest wyłącznie sztuce XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Protesty przeciw Berlusconiemu. "Włochy to nie burdel"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2011 17:48
We Florencji włoskie rodziny z dziećmi, a w Mediolanie intelektualiści protestowali w sobotę przeciwko premierowi Silvio Berlusconiemu, uwikłanemu w skandal obyczajowy i objętemu śledztwem w sprawie prostytucji w jego domu.
rozwiń zwiń