Falkon jest interdyscyplinarnym festiwalem poświęconym szeroko pojętej fantastyce. W ostatnich latach fantastyka z niszowej rozrywki dla fanów stała się jednym z liczących się nurtów popkultury, natomiast sam Falkon przez ponad 20 lat istnienia, z lokalnego zlotu zapaleńców, wyewoluował w jeden z największych i najbardziej liczących się festiwali fantastyki w Polsce, gromadzący miłośników książek, filmów, komiksów i wszelkiego rodzaju gier.
Program wydarzenia był niezwykle bogaty. Alicji Michalskiej udało się spotkać z Kają "Flagą/Fallką" Andrzejewską, autorką książek fantastycznych, popularyzatorką wiedzy na temat świata fantastyki, wampirów i subkultury gotyckiej.
- Subkultura gotycka nie jest tylko subkulturą muzyczną, ale ma elementy estetyczne i kulturowe.
Przez te elementy kulturowe świetnie się łączy z fantastyką, a dla mnie jej odmianą jest horror, groza. Tu też szufladkuje się wszelkie działa związane z wampirami - mówi pisarka.
24:55 PR4_22.02.2025_14.15_Ferment_Kulturalny 14.15.14 14.40.10.mp3 Kaja Andrzejewska opowiada o wampirach, literaturze fantastycznej i kobietach w jej świecie (Ferment kulturalny/Czwórka)
Wampiry wpisały się w świat popkultury. Pojawiają się w filmach, książkach, grach. Miały też swoje wzloty i upadki. - Wydaje mi się, że wchodzimy w kolejną falę wznoszącą, jeśli chodzi o wampiry. Ostatnia taka fala miała miejsce w momencie popularności "Zmierzchu" i nastoletnich romansów. Niestety tamten czas sprawił, że wampiry stały się synonimem kiczu - ocenia gościni Alicji Michalskiej. - Teraz powstaje sporo dobrej literatury o wampirach, one powracają jako te stwory potworne, tajemnicze.
Kaja Andrzejewska widzi w wampirach postaci tragiczne, obarczone piętnem cierpienia. Jej zdaniem to właśnie te cechy sprawiają, że wampiry są doskonałym materiałem dla książek. Tak powstała opowieść Fallki o wampirach - książka "Oblicza wampiryzmu", która jest zbiorem 14 krótkich opowieści. - Są tu różne odmiany wampiryzmu, mierzę się z różnymi tematami. Większość akcji osadzona jest we współczesnej Polsce, ale są też opowiadania historyczne, a jedno dzieje się w przyszłości - zdradza.
Gościem Falkonu, ale i "Fermentu kulturalnego" był również Franciszek Marek Piątkowski "Lędzian", pisarz, prawnik, autorem serii zgromadzonej pod nazwą Uniwersum Powiernika i autor pierwszej nowoczesnej powieści rodzimowierczej.
- Pisałem tę powieść z punktu widzenia rodzimowiercy - zdradza gość Alicji Michalskiej. - Jest tam trochę przemyconej mojej filozofii życiowej. Piszę w gatunku urban fantasy. Mój bohater to lubelski adwokat, który zaczyna się komunikować ze słowiańskimi bogami i demonami. Cała akcja zanurzona jest w słowiańskiej mitologii, demonologii i słowiańskich wierzeniach.
Franciszek Marek Piątkowski podkreśla, że stara się pokazywać słowiańskich bogów i demony w jak najszerszym znaczeniu. Dostrzega braki w przekazach na temat religii dawnych Słowian, podkreśla potrzebę połączenia odkryć z różnych dziedzin, by zbudować szerszy jej obraz.
19:35 Czwórka ferment kulturalny 22.02.2025 15.13.mp3 Franciszek Marek Piątkowski "Lędzian" opowiada o wątkach słowiańskich w literaturze fantasy (Ferment Kulturalny/Czwórka)
Falkon to efekt wielomiesięcznej pracy wielu osób. Błażej Pasternak, koordynator wydarzenia, podkreśla, że dziś festiwal odbudowuje się po pandemii, co doceniają fani fantastyki, wystawcy, pisarze i wielbiciele cosplay. - Cosplay i konkurs z nim związany to chyba najważniejszy punkt Falkonu dla jego uczestników - mówi. - Cosplay idzie z duchem czasu, ale ludzie też często wracają do klasyki.
07:55 czwórka ferment kulturalny 22.02.2025 15.38.mp3 O festiwalu Falkon opowiada Błażej Pasternak (Ferment kulturalny/Czwórka)
Falkon w Lublinie odbył się pod Czwórkowym patronatem.
***
Tytuł audycji: Ferment kulturalny
Prowadziła: Alicja Michalska
Goście: Kaja "Fallka/Flaga" Andrzejewska (pisarka), Franciszek Marek Piątkowski "Lędzian" (pisarz), Błażej Pasternak (współorganizator Falkonu)
Data emisji: 22.02.2025
Godzina: 14.10
pj/kor