Projekt "mUltimate Chopin" został opracowany wspólnie przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Fundację Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. To nowoczesna platforma internetowa poświęcona źródłom Chopinowskim, umożliwiająca przeglądanie, analizowanie i porównywanie zdigitalizowanych źródeł.
- Użytkownik ma możliwość dokładnego prześledzenia różnic w kolejnych wydaniach i całego procesu redakcyjnego. Każdy, kto korzysta z tego systemu może podjąć własne decyzje np. co do wyboru wariantów, ponieważ ma dostęp do wszystkich źródeł. Może obejrzeć fotokopię każdego z nich, a także jego transkrypcję - powiedział prof. Paweł Kamiński.
Platforma daje również dostęp do komentarzy redakcyjnych dotyczących kontrowersyjnych elementów danego fragmentu tekstu nutowego. - Wszystkie miejsca problematyczne są oznaczone i opatrzone komentarzami, które tłumaczą zagadnienia ogólne lub stwierdzają, czy dana wersja jest błędem, pomyłką lub przeoczeniem. Umożliwiają one ocenę wagi i roli poszczególnych źródeł w przekazie spuścizny Chopina - dodał gość audycji.
Baza jest regularnie powiększana. Które utwory Fryderyka Chopina już się w nie znalazły? Do kogo oprócz specjalistów, badaczy, studentów i pianistów skierowany jest serwis? O tym w nagraniu audycji.
***
Rozmawiał: Paweł Siwek
Gość: prof. Paweł Kamiński (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina)
Data emisji: 18.12.2018
Godzina emisji: 9.30
Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.
mko/pg