16:31 _PR2_AAC 2020_08_13-16-25-42.mp3 Prof. Tadeusz Tomaszewski o badaniach kryminalistycznych nad pismem Fryderyka Chopina (Wybieram Dwójkę)
Niedawno ukończono badania nad pismem Fryderyka Chopina, prowadzone pod kierunkiem prof. Tadeusza Tomaszewskiego z Katedry Kryminalistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Do tej pory charakter pisma jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów nie był analizowany pod względem kryminalistycznym, jak jednak podkreślił gość audycji, jest to bardzo pomocne w ustaleniu autentyczności rękopisów.
- Pomysł powstał jakieś dwa lata temu, gdy Muzeum Chopina poprosiło mnie, jako biegłego z zakresu badań pisma ręcznego, o wykonanie ekspertyzy dwóch dokumentów, które pojawiły się na jednej z aukcji za granicą. Zakładano, że mogą być to rękopisy Chopina, ale były wątpliwości, czy rzeczywiście on je wykonał. To ciekawe, bo takie badania prowadzi się nie tylko z punktu widzenia kryminalistycznego, ale również historycznego, np. czy to możliwe, że osoba, do której był wysłany list, rzeczywiście żyła w tamtych czasach i mogła znać Chopina - opowiadał prof. Tadeusz Tomaszewski.
Czytaj też:
- Warto wiedzieć, że są to badania porównawcze. Z jednej strony mamy materiał kwestionowany, a z drugiej strony dokumenty niekwestionowane, które na pewno pochodzą z ręki Chopina. W związku z tym poprosiliśmy Muzeum Fryderyka Chopina, które ma największą kolekcję rękopisów Chopina na świecie, o dostęp do nich - mówił ekspert. Dodał też, że takie badania można prowadzić dopiero na dojrzałym, "wyrobionym piśmie". - Chopina uczono kaligrafii, tak jak inne dzieci z tego okresu. W związku z tym, gdybyśmy porównali je z pismem jakiegoś dziecka z tego samego czasu, byłyby bardzo podobne i nie byłoby podstaw do rozróżniania, kto to napisał.
Pismo Fryderyka Chopina z biegiem lat ulegało przekształceniu, a następnie z powodu choroby – degradacji. - Objawy chorobowe odzwierciedlały się w piśmie, jednak grafizm, czyli cechy określające pismo, nie uległy daleko idącym zmianom. Cechy konstrukcyjne liter, sposoby wiązania liter pozostały takie same. Pewne rzeczy uległy uproszczeniu, ale sama konstrukcja znaków czy też to, jak się je zaczyna albo kończy, pozostały do końca jego życia takie same - zdradził gość audycji.
Prof. Tadeusz Tomaszewski opowiadał również m.in. o tym, czym różniły się listy Chopina pisane do jego bliskich od listów oficjalnych, a także czy na podstawie pisma można określić cechy charakteru człowieka.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: prof. Tadeusz Tomaszewski (Katedra Kryminalistyki na Uniwersytecie Warszawskim)
Data emisji: 13.08.2020
Godzina emisji: 16.25