Chopinowskie interpretacje Marii João Pires

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2024 13:59
Bohaterką  dzisiejszej audycji będzie Maria João Pires, wspaniała portugalska pianistka, która 23.07 obchodziła 80 urodziny. Posłuchamy chopinowskich interpretacji artystki utrwalonych pod koniec lat 90. oraz nagrań z 2009 roku, z albumu zawierającego późne dzieła kompozytora, w tym Sonatę h-moll op. 58. Nie zabraknie także nokturnów Chopina, które Maria João Pires grała na festiwalu "Chopin i jego Europa" w 2014 roku.
Maria Joo Pires
Maria João PiresFoto: facebook.com/mariajoaopires

Maria João Pires urodziła się w 1944 r. w Lizbonie. Pierwszy swój koncert dała w wieku siedmiu lat wykonując w Oporto (Portugalia) jeden z koncertów fortepianowych Mozarta. W wieku dziewięciu lat odebrała najwyższą portugalską nagrodę dla młodych muzyków. W latach 1953-1960 studiowała w Konserwatorium w Lizbonie u prof. Camposa Coehlo i uczestniczyła w kursach kompozycji, teorii i historii muzyki pod kierunkiem Francine Benoît. Kontynuowała studia w Niemczech, najpierw na Akademii Muzycznej w Monachium u prof. Rosla Schmida, potem w Hanowerze pod kierunkiem prof. Karla Engela.

Maria João Pires występuje na całym świecie z tak uznanymi orkietrami jak: Berliner Philharmoniker, Boston Symphony Orchestra, Royal Concertgebouw Orchestra, London Philharmonic, Orchestre de Paris, Wiener Philharmoniker. Pianistka jest również aktywna na polu kameralistyki. W ostatnim czasie wystąpiła na największych międzynarodowych festiwalach, takich jak: Schleswig-Holstein Music Festival, Schubertiade, Edinburgh and BBC Proms, Tanglewood Music Festival ponadto na festiwalach w Ravinie, Montpellier i Lucernie.

Przez 15 lat nagrywała dla Erato, a przez następne dwie dekady – dla Deutsche Grammophon. Jedna z jej ostatnich płyta z utworami Chopina została wydana w 2009 r.

Od 1970 r. w kręgu zainteresowań artystki jest wpływ sztuki na życie, społeczeństwo i edukację, Aktywnie stara się rozwijać nowe sposoby wdrażania teorii pedagogicznych w życie codzienne. Poszukuje nowych sposobów komunikacji respektujących rozwój jednostki, co stanowi przeciwwagę dla destruktywnej siły materializmu i globalizacji. W ostatnich latach prowadziła liczne warsztaty dla studentów z całego świata; ostatnie odbyły się w Karma Ling Institute we Francji. W 2005 r. założyła teatr eksperymentalny i grupę muzyczno-taneczną Art Impressions, z którą zrealizowała dwa projekty: Transmissions i Schubertiade. Maria João Pires kilkukrotnie wystąpiła na festiwalu Chopin i jego Europa.

[źródło: NIFC]

***

Na audycję "Chopin osobisty" zapraszamy w niedzielę (29.07) w godz. 16.00-17.00. Program poprowadzi Róża Światczyńska.

dz/wm

Czytaj także

Tłumaczka Katarzyna Sarek o książce "Stroiciel fortepianów"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 17:55
Bezimienny, łysiejący stroiciel fortepianów po czterdziestce może wedle wszelkich kryteriów uchodzić za przegranego. Miał zostać wielkim pianistą, jednak jego życie odmieniły zdrada i zawód miłosny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal "Fortepian w kamieniołomie". "To zestawienie daje uskrzydlający efekt"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 17:56
Fortepian w kamieniołomie - pomysł wydawałoby się karkołomny. Chodzi przecież o instrument, który powstał z myślą o salonach, później salach koncertowych, ale nie występach plenerowych. Okazuje się, że jednak niekoniecznie. O recitalach w kamieniołomach opowiedział w "Wybieram Dwójkę" Jan Tomasz Adamus - kierownik artystyczny tego wydarzenia.
rozwiń zwiń