Zszokować moralistów

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 16:41
Camilo José Cela - okrzyknięty skandalistą, brutalistą, obscenikiem. Wyklinany, cenzurowany, szykanowany. W Dwójce przypominamy twórczość tego wybitnego prozaika hiszpańskiego w 10. rocznicę jego śmierci.

Pisarz i dziennikarz - laureat literackiej Nagrody Nobla z 1989 roku "za bogatą i mocną prozę, która z powściągliwym współczuciem ukazuje bezbronne istnienie człowieka" - już od czasu debiutu powieściowego "Rodzina Pascala Duarte" z 1942 roku miał kłopoty z cenzurą obyczajową. Książka, która przyniosła mu światowy rozgłos, w pruderyjnej Hiszpanii uznana została - oczywiście tak, jak życzył sobie tego prowokujący pisarz - za niemoralną i pornograficzną.

Jako reporter "Informaciones" opisywał hiszpańską prowincję. Z powodu kłopotów z cenzurą i szykan ze strony władz od 1951 roku niektóre jego utwory wydawane były za granicą, a Cela musiał przenieść się z Madrytu na Majorkę (to tam w latach 1956-1979 wydawał ważkie czasopismo literackie "Papeles de Son Armadans").

Mimo to już w 1957 roku mianowano go członkiem Hiszpańskiej Akademii Królewskiej. Po śmierci Franco został senatorem. Redagował nową konstytucję Hiszpanii.

W audycji poświęconej twórczości tego skandalisty udział weźmie tłumaczka prozaika Elżbieta Komarnicka, która za znakomity przekład jego powieści "Mazurek dla dwóch nieboszczyków" została uhonorowana nagrodą "Literatury na świecie".

Program przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.

31 stycznia (wtorek), godz. 21:30

Czytaj także

Od "Cervantesa do Pereza-Reverte'a", czyli literatura na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 16:00
Ukazał się pierwszy tom z cyklu nowej serii książkowej "Literatura na ekranie". Jest on poświęcony ekranizacjom literatury hiszpańskojęzycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpańska historia o zaborczej miłości

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 18:59
Dziś o godz. 22:00 w dwójkowym "Wieczorze ze słuchowiskiem": "Baal w Babilonie" według tekstów hiszpańskiego dramaturga i reżysera Fernando Arrabala. W rolach głównych: Anna Seniuk i Piotr Bajor.
rozwiń zwiń