Drugą z przyczyn przybrania przez Moulessehoula imienia i nazwiska swojej żony była sytuacja w trawionej wojną domową Algierii i wszędobylska cenzura polityczna, która w efekcie przyczyniła się do emigracji pisarza do Francji. Jako Yasmina Khadra opublikował już 14 powieści, do tej pory wydanych w 43 państwachm w tym w Polsce. Okazją do wizyty w naszym kraju była dla literata jego ostatnia książka zatytułowana "Co dzień zawdzięcza nocy". W swoich powieściach autor, na co dzień zamieszkały w Paryżu, odnosi się zarówno do sytuacji ludzi z państw arabskich jak i państw Zachodu.
- Trzeba zrobić rozgraniczenie między Zachodem polityków i Zachodem zwykłych ludzi. Ten drugi świat jest wspaniały. Ludzie Zachodu sę otwarci spragnieni wiedzy, ale polityka jest dramatem humanizmu – mówił w rozmowie z Katarzyną Kornet.
Zdaniem pisarza jednym z głównych problemów świata arabskiego jest obecnie sytuacja kobiet wynikająca z patriarchalnej struktury arabskich społeczeństw.
- Mężczyźni patrzą jedynie na swój pępek i są narcyzami, gdyby tylko kobiety dopuszczono do pisania książek w krajach arabskich, momentalnie obudzilibyśmy się z marazmu, w którym teraz tkwimy – mówił pisarz.
Więcej na temat twórczości Yasminy Khadry dowiesz się słuchając nagrania audycji.
bch