Przeboje Griega i Beethovena w bramie fiordów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 08:55
Koncert fortepianowy Edwarda Griega i IX Symfonia d-moll Ludwig van Beethoven należą do najpopularniejszych dzieł muzyki klasycznej. W Dwójce wysłuchamy ich w wykonaniu Szwedzkiej Orkiestry Kameralnej, która wystąpiła na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu w Bergen.
panorama Bergen pochodząca z przełomu XIX i XX wieku; to norweskie miasto czasem nazywane jest bramą do fiordów
panorama Bergen pochodząca z przełomu XIX i XX wieku; to norweskie miasto czasem nazywane jest bramą do fiordówFoto: Wikipedia/domena publiczna

Program:

Edward Grieg Koncert fortepianowy a-moll op. 16;
Ludwig van Beethoven IX Symfonia d-moll op. 125

wyk. Szwedzka Orkiestra Kameralna, Chór Radia Szwedzkiego pod dyr. Thomasa Dausgaarda, Simon Trpceski – fortepian, Agneta Eichenholz – sopran, Marianne Beate Kielland – mezzosopran, Per Hakan Precht – tenor, Audun Iversen – baryton

(Międzynarodowy Festiwal w Bergen, Sala Edwarda Griega, 4.06.2014)
>>>Dzieje "Ody do Radości"<<<
Do słuchania zaprasza Agata Kwiecińska.

1 lipca (wtorek), godz. 19.30-22.45, wprowadzenie o godz. 19.00

bch

Zobacz więcej na temat: Ludwig van Beethoven MUZYKA
Czytaj także

Niezupełnie koncert. Co słyszał głuchy Beethoven?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 18:00
– W tym przedsięwzięciu chodzi o to, byśmy jako osoby słyszące odebrali muzykę tak, jakbyśmy byli głusi – mówił w Dwójce Michał Libera, kurator cyklu Bio/Formy, w ramach którego odbędzie się performatywny koncert odtwarzający warunki pracy kompozycyjnej Beethovena po utracie słuchu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hymn Unii Europejskiej. Wspólna melodia, różne teksty

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 16:00
- Unia Europejska nie zatwierdziła żadnych słów jako kanonicznych. W praktyce powstały parafrazy w językach narodowych, często odbiegające od oryginału i na ogół redukujące dość bogate środki poetyckie Schillera - o historii "Ody do radości" opowiadał autor jej polskiego przekładu prof. Andrzej Lam.
rozwiń zwiń