Ziauddin Sardar: byłem emocjonalnie zdruzgotany tym, co zobaczyłem w Mekce

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 12:07
- Przybycie do Mekki wciąż jest ogromnym duchowym doświadczeniem, które sprawia, że człowiek jest oniemiały, kiedy po raz pierwszy przybywa do świętego meczetu, staje przed Kaabą i czuje, że to właśnie znaczy być muzułmaninem. Jednak gdy się stamtąd wychodzi, widzi się brzydotę miasta - mówił w Dwójce Ziauddin Sardar, autor książki "Mekka. Święte miasto".
Audio
  • Ziauddin Sardar o książce "Mekka. Święte miasto" (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: hikrcn (Shutterstock)/materiały prom. (Wyd. Czarne)

dziecko w śniegu 1200.jpg
Włodek Goldkorn: "Dziecko w śniegu" to książka o tworzeniu się pamięci

W wymienionej publikacji znajduje się dużo odniesień zarówno do historii Mekki, do jej miejsca w kulturze, ale też życiowych, osobistych doświadczeń autora. - Kiedy byłem dzieckiem dominującym obrazem w moim życiu był ścienny kalendarz z fotografią Kaaby, świątyni w Mekce. Cokolwiek robiliśmy w domu, jedliśmy czy bawiliśmy się, to zdjęcie zawsze tam było. I ten kalendarz był wszechobecny, był w każdym domu, wisiał w sklepach, spotykało się go na bazarach. Silnie wrył się w moją świadomość - wspominał urodzony w Pakistanie jeden z najważniejszych brytyjskich intelektualistów.

Jak podkreślał Ziauddin Sardar, dla większości osób z jego otoczenia, Mekka ma wyidealizowany obraz. - Dla nich jest to święte miasto pokoju, miasto anielskich ludzi. Oczywiście łączą także Mekkę z kluczowymi elementami islamu. To jest przecież miejsce narodzin proroka, cel pielgrzymki. W stronę Mekki zwracamy się, modląc się pięciokrotnie w ciągu dnia. Mekka jest więc stale obecna w naszej świadomości. Po przybyciu tam oczekuje się obcowania z żywą historią; że będzie się chodziło ulicami, po których stąpał prorok, że odwiedzą jego dom i miejsca, gdzie wydarzyły się ważne momenty z dziejów islamu. Niestety, nic bardziej błędnego. Tych miejsc w Mekce już nie ma. Równie dobrze moglibyśmy być w jakimkolwiek innym mieście na świecie - tłumaczył gość Dwójki.

Jaka jest więc współczesna Mekka i co różni ją od Watykanu? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Ziauddin Sardar (autor kilkudziesięciu książek poświęconych tematyce muzułmańskiej, publicysta)

Data emisji: 19.07.2018

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny"

pg/bch

Czytaj także

Oriana Fallaci. "Była terrorystką ludzkości"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 19:00
- Była dziennikarzycą, słowo "dziennikarka" to za mało. To kobieta, przed którą wszystkie drzwi musiały się otworzyć, a jak nie, to ona wciskała nogę i realizowała swój wywiad - podkreśliła Maria Wiernikowska, opowiadając o słynnej włoskiej mistrzyni wywiadu.
rozwiń zwiń