I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych
Tomasz Ritter w pierwszej części swojego recitalu (Johann Sebastian Bach Toccata i Fuga d moll BWV 913; Paweł Szymański Dwie Etiudy na fortepian; Arvo Pärt Dla Aliny) grał na instrumencie współczesnym, w drugiej zaś (Jan Vořišek Sonata quasi una fantasia b-moll op.20; Robert Schumann Fantasiestücke op.12) - na historycznym.
- Przede wszystkim staram się nastroić na konkretny koncert pod kątem tych utworów, które będę grał. To oznacza, że przesiadając się do innego instrumentu od razu mam w głowie ten konkretny utwór, na tym instumencie i całe moje ciało się do tego adaptuje. To nie jest prosta sprawa i nie zawsze dzieje się to od razu, ale im szybciej tym lepiej, żeby naturalnie się wszystko przestawiło. Plusem jest też to, że akurat dobrze znam ten instrument, grałem na nim wielokrotnie - tłumaczył zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie.
Jak Tomasz Ritter dotarł do kolekcji Andrzeja Włodarczyka ze Słupna pod Radzyminem, z której pochodzi instrument historyczny udostępniony mu na 74. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju? O tym w nagraniu audycji, której gościem był również pianista Janusz Olejniczak.
***
Rozmawiała: Anna Skulska
Gość: Tomasz Ritter (pianista)
Data emisji: 4.08.2019
Godzina emisji: 16.40
Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".
pg/am