Koncert BBC National Orchestra of Wales pod dyrekcją Ryana Bancrofta

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2024 18:50
W audycji "Letni Festiwal Muzyczny" słuchaliśmy koncertu BBC National Orchestra of Wales pod dyrekcją Ryana Bancrofta. W repertuarze znalazły się m.in. "Koncert wiolonczelowy h-moll" Antonína Dvořáka. Występ National Orchestra of Wales zarejestrowano 6 czerwca 2024 w Cardiff. 
Koncert BBC National Orchestra of Wales pod dyrekcją Ryana Bancrofta
Koncert BBC National Orchestra of Wales pod dyrekcją Ryana BancroftaFoto: Shutterstock/Tsuguliev

Program:

  • Antonín Dvořák Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104,

  • Jennifer Higdon Blue Cathedral,

  • William Levi Dawson Negro Folk Symphony.

Wykonawcy: Koncert BBC National Orchestra of Wales pod dyrekcją Ryana Bancrofta, solistka: Alisa Weilerstein – wiolonczela.

(Cardiff, 6.06.2024)

***

Czeski kompozytor, dyrygent i pedagog, urodzony w Nelahozeves koło Kralup, zmarły w Pradze. Edukację muzyczną rozpoczął najprawdopodobniej pod kierunkiem ojca, który miał uczyć go gry na skrzypcach. Jego kolejnymi nauczycielami byli: Joseph Spitz, Antonín Liehmann, Josef Toman oraz Franz Hanke. W wieku 16 lat rozpoczął naukę w praskiej szkole organistowskiej, gdzie kształcił się pod kierunkiem Karela Pietscha i Josepha Förstera (organy), Josefa Krejčíego i Františka Blažka (teoria muzyki) oraz Josefa Leopolda Zvonařa (śpiew kościelny i podstawy kompozycji).

W początkowym okresie kariery zawodowej pracował jako organista w kościele św. Wojciecha w Pradze oraz grywał jako altowiolista w różnych zespołach i orkiestrach, m.in. w znanej kapeli Karela Komzáka i w orkiestrze Prozatímní divadlo w Pradze. W latach 1865–1870 pracował pod kierunkiem Bedřicha Smetany i miał przy tej okazji możliwość poznania wybitnych dzieł muzyki operowej i oratoryjnej.

Twórczość kompozytorska Dvořáka zyskała uznanie dzięki inicjatywie Ludevíta Procházki, która doprowadziła do coraz częstszych wykonań jego utworów, a także dzięki poleceniu go, przez Johannesa Brahmsa, wydawcy Fritzowi Simrockowi. Początek światowej sławy kompozytora nastąpił po wielkim sukcesie "Stabat Mater", wykonanego w Birmingham w roku 1884. Jego dzieła obiegły wtedy Stany Zjednoczone i Australię. Uznanie na gruncie amerykańskim odegrało szczególnie ważną rolę ze względu na wyjazd kompozytora do USA w 1892 roku.

[opis pochodzi ze strony festiwal.nifc.pl]

***

Na audycję "Letni festiwal muzyczny" we wtorek (23.07) w godz. 19.30-21.30 zaprosił Karol Furtak.

dz/kmp

Czytaj także

Pavel Trojan: na festiwalu "Praska Wiosna" oddajemy hołd czeskim kompozytorom

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 12:00
- W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Bedřicha Smetany. Chcemy oddać hołd naszym dawnym kompozytorom, a więc także Dvořákowi, Sukowi, Janáčkowi i Martinů, ale także pokazać publiczności, że i dziś mamy wielu kompozytorów, z których naprawdę możemy być dumni - mówił w Dwójce Pavel Trojan, dyrektor festiwalu "Praska Wiosna".
rozwiń zwiń