Koncert Orchestre des Champs-Elysees pod dyrekcją Philippe'a Herreweghe

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2024 20:30
W "Letnim Festiwalu Muzycznym" - transmisja koncertu Orchestre des Champs-Elysees. Orkiestrą kierował znakomity belgijski dyrygent Philippe Herreweghe. W programie: VIII Symfonia c-moll Antona Brucknera.
Philippe Herreweghe to belgijski dyrygent, jeden z prekursorów wykonawstwa historycznego w muzyce
Philippe Herreweghe to belgijski dyrygent, jeden z prekursorów wykonawstwa historycznego w muzyceFoto: PAP/EPA/Pepe Torres Dostawca

Program:

  • Anton Bruckner VIII Symfonia c-moll WAB 108.

Wykonawcy: 

Orchestre des Champs-Elysees, Philippe Herreweghe - dyrygent.

Filharmonia Narodowa

***

Anton Bruckner to Austriak. Pochodził z rodziny wiejskiego nauczyciela, osiadłej w Ansfelden od 1776. Ojciec, Anton Bruckner (†1837), wiele czasu poświęcał muzyce, kierując chórem i zespołem instrumentalnym przy kościele parafialnym w Ansfelden; matka, Therese Heim (†1860), śpiewała w chórze. Młody Bruckner wzrastał więc w atmosferze zainteresowania muzyką. Od wczesnych lat dziecinnych grywał na skrzypcach i organach, był chórzystą w zespole ojca, a w wieku 10 lat zastępował go przy organach podczas nabożeństw. W latach 1835–36 Bruckner przebywał u wuja J.B. Weissa, nauczyciela i organisty w Hörschingu k. Linzu, gdzie obok nauki szkolnej pobierał pierwsze systematyczne lekcje muzyki: gry na organach i generałbasu. Dzięki Weissowi zapoznał się wówczas z oratoriami Haydna i mszami Mozarta. Z tego czasu pochodzą jego pierwsze próby kompozytorskie – preludia organowe i motet Pange lingua.

[polskabibliotekamuzyczna.pl]

***

Na audycję "Letni festiwal muzyczny" w poniedziałek (2.09) w godz. 20.00-22.00 zaprosił Andrzej Sułek.

dz/am

. .
Czytaj także

"Chopin i jego Europa". Bomsori Kim: Szymanowski jest znany w Korei

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2024 20:48
– Uważam to za swoją misję, by przybliżać polską muzykę zagranicznej publiczności, także w Korei. Wiadomo, wszyscy Koreańczycy kochają Chopina, jego muzyka nie potrzebuje specjalnej promocji, ale Szymanowski też jest w mojej ojczyźnie znany – może nie tak często grywany jak tutaj, ale na pewno ceniony – mówiła w Dwójce skrzypaczka Bomsori Kim, która w czwartek (22.08) wystąpiła wraz z KBS Symphony Orchestra na festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bruce Liu: gdyby muzyka nie ewoluowała, straciłaby dla mnie sens

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 19:27
- Wszystkim nam dzisiaj, ale i innym w przeszłości wydawało się, że gramy tak, jak Chopin. To złudzenie, bo nie żyjemy w czasach Chopina i nie jesteśmy już częścią tamtego społeczeństwa. Nie ma mowy, żebyśmy grali i myśleli tak jak on. To paradoksalnie najbardziej interesująca część, dążymy do pewnego ideału ze świadomością, że nigdy go nie osiągniemy. Ale to dążenie to życie muzyki - mówił w Dwójce Bruce Liu, kanadyjski pianista i zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. 
rozwiń zwiń