Wilanów rozbrzmiewa muzyką Corelliego

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 16:03
Niedoceniony Włoch Arcangelo Corelli w roli głównej, Heandel, Bach, Telemann i mroczny Schubert w belgijsko-polskim duecie - o jubileuszowej XX Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej opowiadała Agata Sapieha.
Audio
  • O jubileuszowej XX Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej mówili goście Beaty Stylińskiej (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Pałac w Wilanowie fot. Wikimedia Commonsdomena publicznaautor Przemysław Jahr
Pałac w Wilanowie fot. Wikimedia Commons/domena publiczna/autor Przemysław Jahr

Głównym bohaterem jubileuszowej XX Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej jest Arcangelo Corelli. Tegoroczna Akademia odbywa się  w 360. rocznicę jego urodzin i 300. rocznicę śmierci kompozytora, który był koncertmistrzem u Haendla. - Miał ogromną wyobraźnię dźwiękową i przyjmował do swojej orkiestry tylko tych, którzy potrafili wydobyć piękny głęboki dźwięk – mówiła Agata Sapieha, dyrektor festiwalu.
W Wilanowie można posłuchać muzyki Corellego i jego spadkobierców, a także muzycznych portretów poświęconych mu przez niemieckich muzyków. Można również oglądać tańce z jego epoki.
- Przepięknie frazujący fantastyczny tenor z Belgii Jan van Elsacker  występuje w duecie z młodą polską pianistką Katarzyną Drogosz. Bardzo ważne są takie polsko- zagraniczne występy, bo promują polskich artystów – tłumaczyła Sapieha.
- Warszawa może być dumna, że ma tak świetnych młodych pianistów. Zdarza mi się to po raz pierwszy, żeby tak szybko zrozumieć się z muzykiem - wtórował belgijski artysta. Inne strojenie w dawnych instrumentach pozwala na większe otwarcie głosu.

kw

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

Olejniczak: byłem introwertykiem, grałem bardziej dla siebie niż dla publiczności

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 11:11
- "To, czego nie umiesz, to i tak umiesz, tylko jeszcze o tym nie wiesz" - wspominał w radiowej Dwójce radę Artura Rubinsteina pianista Janusz Olejniczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zastąpić Händlowskich kastratów?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 14:00
Przy okazji wykonania "Rodelindy" w krakowskim cyklu "Opera Rara" rozmawialiśmy o jednym z najwybitniejszych dzieł barokowego mistrza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jezuicka "wędka na duszę" na Dolnym Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 18:00
Muzyka stała się za sprawą Towarzystwa Jezusowego istotnym narzędziem kontrreformacji w obu Amerykach, Indiach oraz... na Dolnym Śląsku. O tym Magdalena Łoś rozmawiała z doktorem Tomaszem Jeżem.
rozwiń zwiń