Bester Quartet grali Gebirtiga w studiu Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 16:00
W trakcie koncertu w Dwójce krakowska grupa po raz pierwszy publicznie wykonała kompozycje Mordechaja Gebirtiga – poety, kompozytora, życiem i twórczością związanego z krakowskim Kazimierzem.
Bester Quartet w studiu Lutosławskiego
Bester Quartet w studiu LutosławskiegoFoto: Igor Miszczuk/PR2

Koncert odbył się 21 lipca 2013 Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego! 

Koncert był promocją najnowszej płyty zespołu zatytuławanej The Golden Land, jak również pierwszym publicznym wykonaniem materiału zarejestrowanego na płycie w składzie rozszerzonym o trąbkę – na której zagrał Tomasz Ziętek, oraz o kwartet wiolonczelowy i klarnet basowy.
Na płycie "The Golden Land” znalazły się kompozycje Mordechaja Gebirtiga – poety, kompozytora, życiem i twórczością związanego z krakowskim Kazimierzem. Uniwersalna wartość jego pieśni sprawia, że po siedemdziesięciu latach od tragicznej śmierci poety, współcześni artyści nadal inspirują się jego dziełem. PROJEKT GEBIRTIG jest autorskim odczytaniem utworów Gebirtiga przez lidera Bester Quartet, Jarosława Bestera, spotkaniem dwóch twórców ponad czasem, ponad językiem i ponad tradycją.


Bester Quartet jest fenomenem na światowym rynku muzycznym. Grupę tworzą czterej wybitni instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni. Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonawstwo muzyki o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki, gdzie fundamentem do budowania niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja.
Formacja ta jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera.
Bester Quartet dokonał niezliczonej ilości nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych, a także współpracował w wieloma wybitnymi artystami szeroko rozumianej muzyki jazzowej, klezmerskiej i awangardowej: John Zorn, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, John McLean, Don Byron, Frank London, Jorgos Skolias, Aaron Alexander, Ireneusz Socha i inni.
Zespół koncertował w wielu prestiżowych salach oraz klubach muzycznych, m.in. w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Tajwanie, Czechach, Finlandii, Włoszech, Estonii, Francji, Ukrainie, Węgrzech, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Holandii, Niemczech oraz Kanadzie.

Zobacz więcej na temat: Dwójka koncert MUZYKA
Czytaj także

Olejniczak: byłem introwertykiem, grałem bardziej dla siebie niż dla publiczności

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 11:11
- "To, czego nie umiesz, to i tak umiesz, tylko jeszcze o tym nie wiesz" - wspominał w radiowej Dwójce radę Artura Rubinsteina pianista Janusz Olejniczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duże zmiany na Festiwalu w Kazimierzu: młodzi byli lepsi od starych

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 09:00
- Czuję wielką radość bo widzę, że ten festiwal się rozwija. Młodzi ludzie potrafią się w niego włączyć i się nim cieszyć - mówił w Dwójce Jerzy Bartmiński, jeden z jurorów 47. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.
rozwiń zwiń