Tegoroczna edycja imprezy przyciągnęła ponad 800 muzyków z większości regionów Polski. W sumie o Baszty w różnych kategoriach zmagało się 16 kapel, 28 zespołów śpiewaczych, 16 instrumentalistów, 22 solistów-śpiewaków, 12 wykonawców w kategorii folkloru rekonstruowanego oraz 23 grupy w konkursie "Duży - Mały”.
W rozmowie z Kubą Borysiakiem i Piotrem Kędziorkiem jurorzy festiwalu podkreślali wyjątkowo wysoki poziom konkursowych występów. Szczególnie dobrze zaprezentowały się zespoły złożone z młodych muzyków. - Na tym festiwalu zmieniła się struktura wiekowa uczestników. Nagle mamy wysyp młodych ludzi, i to nie tylko w kategorii "rekonstrukcji", ale też w tych "normalnych" - podkreślała jurorka Maria Baliszewska. - 20 lat temu w konkursie dla młodych muzyków "Duży - Mały” ogromnym bólem było dla mnie słuchanie początkujących skrzypków. Tymczasem po latach wychowała się cała grupa zdolnych dudziarzy, koźlarzy, muzyków grających na piszczałkach...
Zdaniem Jerzego Bartmińskiego, który na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych jest obecny od przeszło 40 lat., dużym zaskoczeniem był fakt, że młodzi muzycy byli lepsi od dawnych mistrzów. -To swego rodzaju ewenement, który przysporzył nam pewnych problemów, ponieważ nie wiedzieliśmy, jak ich traktować: czy to rekonstrukcja, czy kontynuacja. My nie jesteśmy w stanie ustalić jako jurorzy, skąd oni biorą materiał - dzielił się swoimi przemyśleniami.
Baszty na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych zdobyli:
- w kategorii kapel – Kapela Braci Tarnowskich z Janiszewa, woj. mazowieckie;
- w kategorii zespołów śpiewaczych – Zespół Śpiewaczy „Gałcunecki” z Gałek, woj. mazowieckie;
- w kategorii instrumentalistów – Andrzej Rożek skrzypek z Tomaszowa Mazowieckiego, woj. łódzkie;
- w kategorii solistów śpiewaków – Michalina Mrozik z Przejęsławia, woj. dolnośląskie;
- w kategorii folkloru rekonstruowanego – Kapela „Młoda Harta” z Harty, woj. podkarpackie.
Rozmów z uczestnikami tegorocznego festiwalu ora ich występów posłuchać będzie można w lipcowych wydaniach magazynu "Źródła", który gości na naszej antenie od poniedziałku do piątku o godzinie 12.00.
>>> Archiwalne nagrania, rozmowy ze "starymi mistrzami", ważnymi polskimi muzykami ludowymi XX wieku >>>
PAP/Wojciech Pacewicz
PAP/Wojciech Pacewicz
bch