Muzyka w okupowanej Warszawie. Lutosławski i polskie symfoniczne skarby

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 13:39
Jacek Kasprzyk i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej przedstawią w "Letnim Festiwalu Muzycznym" arcypolski repertuar, złożony z dzieł, które powstawały w czasach wojennej zawieruchy.
Witold Lutosławski z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia
Witold Lutosławski z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego RadiaFoto: z archiwum NOSPR

I Symfonia została ukończona w 1947 roku, a 1 kwietnia 1948 roku w Katowicach odbyło się prawykonanie utworu, chociaż prace nad nią Witold Lutosławski rozpoczął w czasach okupacji hitlerowskiej w 1941 roku. Bardzo możliwe, że jeszcze przed wojną skomponował tematy do dwóch części dzieła. Jego wykonanie wywarło duże wrażenie na krajowej publiczności i zostało odebrane jako zapowiedź nowych czasów w muzyce. Szybko jednak PRL pokazał, jak traktuje wolność twórczą, a jego przedstawiciele oskarżyli kompozytora o formalizm i niezgodność z „realizmem socjalistycznym”. Przez kilka lat utwór ten znajdował się na czarnej liście komunistycznych władz i nie był wykonywany. Lepsze czasy dla I Symfonii przyszły dopiero w 1955 roku, gdy znów została wykonana publicznie. Obecnie stanowi dowód niebagatelnych zdolności 35-letniego (w momencie jej ukończenia) kompozytora, a wielu znakomitych dyrygentów włączyło ją do swojego repertuaru.

Program:

Andrzej Panufnik "Uwertura tragiczna", Roman Palester "Koncert skrzypcowy", Grażyna Bacewicz "Uwertura na orkiestrę", Konstanty Regamey "Pieśni perskie", Witold Lutosławski "I Symfonia"

Wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Jacek Kaspszyk, Krzysztof Bąkowski - skrzypce, Robert Gierlach - baryton

12 września (piątek), godz. 19.30-22:45, wprowadzenie o 19.00

pp/mc