- Penderecki uznał, że to koniec. Odłożył awangardę na półkę, jak chłopiec w sklepie z zabawkami. Zdecydował się podążać za głosem serca, a nie umysłu. Ta decyzja była w tamtej chwili kluczowa dla całego pokolenia. Inni kompozytorzy nagle poczuli się wolni. Widząc przykład takiego giganta, jakim był Penderecki, nabrali odwagi, by iść w jego ślady. I tak na przełomie lat 60 i 70 świat muzyki się zmienił. Narodził się kierunek, który dziś nazywamy neoromantyzmem - mówił Leonard Slatkin.
W rozmowie również m.in. o Dies illa Krzysztofa Pendereckiego ("jest jakby kompaktową wersją twórczości kompozytora i jego samego"), o współpracy amerykańskiego dyrygenta z polskim twórcą czy o Leonardzie Slatkinie jako… dziennikarzu radiowym.
Zapraszamy również do wysłuchania pozostałych rozmów, które zostały wyemitowane 23 listopada w przerwie "Filharmonii Dwójki": z Anne-Sophie Mutter oraz z dyrygentem Christophem Eschenbachem.
***
W piątek 23 listopada odbył się koncert zamknięcia Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. urodzin Mistrza. W trakcie uroczystości w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski wręczył wybitnemu kompozytorowi Diamentowy Mikrofon oraz pierwszy egzemplarz płyty „Sonoristic Penderecki by Penderecki” wydanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Zobacz więcej>>>
***
Prowadzenie: Maciej Łukasz Gołębiowski
Gość: Leonard Slatkin (dyrygent, kompozytor)
Data emisji: 23.11.2018
Godzina emisji: 21.30
Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".