Oko w oko z własnym strachem
"Czym się charakteryzują osoby wierzące w teorie spiskowe? Spostrzegawczością" - ten żart z jednego z filmów Woody'ego Allena dobrze wskazuje ambiwalencję związaną z rozmaitymi teoriami tłumaczącymi ważne wydarzenia o światowym znaczeniu. Z jednej bowiem strony ci, którzy wierzą w teorie spiskowe traktowani są jak osoby zaczadzone, z którymi nie da się dyskutować, ponieważ wszystko, czego nie wiemy jest w ich mniemaniu dowodem na istnienie ukrytych sił. Z drugiej, sięgają oni pod powierzchnię zdarzeń, nie przyjmują na wiarę pierwszego lepszego tłumaczenia.
- Teoria spiskowa to pogląd na pewne konkretne zjawiska, który zakład dualizm. Twierdzi, że za tym, co postrzegamy kryje się jakaś druga warstwa, zupełnie inna, ta prawdziwa rzeczywistość. To, czego doświadczamy jest więc efektem czegoś, co przed nami ukryte i co ma jakiś tajemny cel - mówił gość audycji zauważając, że za postawą wiary w teorie spiskowe kryje się nieprzeparta potrzeba wyjśniania tego, co chaotyczne i przypadkowe w naszym świecie.
Dlaczego o zwolennikach teorii spiskowych mówi się "wyznawcy"? Czy krytykowanie tych teorii może kończyć się inaczej, niż dolewaniem oliwy do ognia? Dlaczego współcześnie jest ich tak dużo? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Rachunek myśli
Prowadzi: Michał Nowak
Gość: dr Mateusz Falkowski
Data emisji: 28.04.2018
Godzina emisji: 23.00
mko