Strach. Nieodłączny towarzysz człowieka

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 15:21
- Strach to jedno z fundamentalnych uczuć. Wszystkie świadectwa kultury z różnych kręgów cywilizacyjnych i epok historycznych pokazują jego obecność we wszystkich obszarach ludzkiego doświadczenia - mówił w Dwójce prof. Andrzej Leder.
Audio
  • Prof. Andrzej Leder o strachu (Rachunek myśli/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pezibear/Pixabay/CC/domena publiczna

W "Rachunku myśli" rozmawialiśmy o uczuciu, które dzielimy ze zwierzętami, gdy wiąże się z instynktem przetrwania. W przypadku ludzi strach jest jednak związany także z reakcją społeczną na nasze zachowanie oraz z przekraczaniem sankcji religijnych. I wreszcie istnieje arcyludzki stan lęku, który wiąże się ze świadomością naszej śmiertelności.

- Doświadczenie wewnętrzne nie daje się uchwycić, o ile nie zostanie uzewnętrznione. Dlatego lęk, który przeżywamy na jakimś głębokim poziomie, wymaga, by opowiedzieć go za pomocą zewnętrznych postaci. I odwrotnie. Doświadczenia, które nie mogą zostać wypowiedziane, wyrażają się w postaci lęku. Jeśli człowiek żywi pragnienia, które z punku widzenia społeczeństwa są nie do wypowiedzenia, to hamowanie tych pragnień powoduje lęk przed wszystkimi sytuacjami z nimi się wiążącymi - przekonywał gość audycji.

Czy boimy się wszystkiego, co jest poza naszą kontrolą? Jak traktować opowieści, które epatują przerażającymi wizerunkami lub wydarzeniami? Czy to próba oswajania tego, co nas dręczy i czego się boimy? Czy strach może nam w czymś pomagać? Jak go przezwyciężać? Na czym polega odwaga? O tym w nagraniu audycji.

*** 

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: prof. Andrzej Leder - filozof kultury i psychoterapeuta

Data emisji: 27.10.2018

Godzina emisji: 23.00

mko

Czytaj także

"Bachantki". Dramat o obłędzie i zatraceniu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 10:00
- Eurypides podjął temat szaleństwa, które ogarnia społeczeństwo. "Bachantki" to dramat o zaślepieniu, klęsce i wygnaniu, którego początkiem jest zanegowanie istniejącego porządku społecznego, porządku mitu i religii - mówił w Dwójce dr Cezary Żechowski.
rozwiń zwiń