Dyskusja dotyczyła brutalizacji języka polityki i jego oddziaływania na kulturę. - To zjawisko jest tak groźne, jak groźne bywa komunikacja w przestrzeni publicznej, jeśli zostaną dopuszczone do niej osoby nieprzygotowane. Ktoś, kto chce jeździć samochodem, musi mieć wiedzę i umiejętności, a także zdać egzaminy. Podobna groźba takiej sytuacji występuje w przestrzeni publicznej - mówił Andrzej Biernacki.
Wystawa "Coś wspólnego" to remedium na pogłębiające się podziały społeczne
Nastąpiła wielka demokratyzacja w przestrzeni publicznej i w różnych mediach wypowiadają się osoby, które są nieprzygotowane i wątpię też, czy mają do tego predyspozycje czy umiejętności. Jestem uczniem znakomitego malarza, Jacka Zielińskiego, który powiedział, że "szokować i epatować jest bardzo łatwo, ale trudniej jest przekonywać i wzruszać". Ludzie korzystają z najprostszej wersji komunikacji, bo to jest bardzo łatwo, ale aby przekonywać i wzruszać, trzeba mieć argumenty - dodał rozmówca.
Czytaj także:
W tej chwili cała sztuka jest oparta na poszukiwaniu pewnej nieoczywistości, ale niestety osoby jej poszukujące, trafiają raczej na niedorzeczność i mylą ją z nieoczywistością. Najłatwiej jest zostać zauważonym, robiąc właśnie rzeczy niedorzeczne - zwrócił uwagę.
"Takim przykładem jest kino"
-Wiele jest aspektów tego zagadnienia. Powinniśmy odnieść się do tego, co dzieje się dzisiaj i wybuchu wulgarności i chamstwa na forach publicznych. Trzeba poszukać odpowiedzi na pytanie skąd się to bierze. Mam wrażenie, że to zostało poprzedzone procesem wulgaryzacji właśnie w dziedzinie kultury - komentował Krzysztof Nowak.
23:01 PR24_MPLS 2020_11_14-20-05-04.mp3 Artyści w rozmowie na temat wpływu języka debaty publicznej na kulturę (Aria czy barbaria?/PR24) cz. 1
Jego zdaniem "te wzorce antykultury tkwią także w dziedzinie twórczości artystycznej i szeroko pojętej kulturze. To problem korelacji, czyli wzajemnego oddziaływania. Pytanie dlaczego tak się dzieje i ewoluuje to w tę stronę".
Czytaj także:
- Nie mam wątpliwości, że dzieje się coś złego. Jednym ze zjawisk jest ta sfera kultury, która pozostaje na służbie bieżącej polityki. To ludzie, którzy swoje negatywne emocje próbują wyrazić poprzez sferę twórczości. Takim przykładem jest kino. W praktyce wyraz tych negatywnych emocji to filmy takie jak Wojciecha Smarzowskiego czy Patryka Vegi - ocenił.
"Świadome skłócanie społeczeństwa"
Wulgaryzmy i życzenia śmierci pod adresem polityków. Prof. Cegieła: przejaw językowej przemocy
- Można używać ostrego języka, ale co to znaczy "ostry język"? Ja osobiście nie przekraczam pewnej granicy i czuję się w pewien sposób bezradny, aby zmierzyć się z takim natłokiem barbarii, jaka ostatnio miała miejsce. To wynika z emocji i postawy środowisk, które nie mają już nic do powiedzenia poza trywialnym i wulgarnym oburzeniem - zaznaczył Wojciech Korkuć.
25:35 PR24_MPLS 2020_11_14-20-32-55.mp3 Artyści w rozmowie na temat wpływu języka debaty publicznej na kulturę (Aria czy barbaria?/PR24) cz. 2
- Jeśli ktoś nie panuje nad swoimi emocjami, powinien może zrobić sobie melisę albo wziąć prysznic. Najbardziej przeraża mnie jednak to, że środowiska opiniotwórcze pochwalają takie zachowanie. Niektórzy są wręcz zachwyceni. Jeśli to nie jest "mowa nienawiści", co miało miejsce w związku z protestami kobiet, to co to jest? To przerażający motłoch, z którym trudno się zmierzyć, a co dopiero porozmawiać - zauważył.
Czytaj także:
Gość Polskiego Radia 24 stwierdził również, że nie wszystkich artystów traktuje się pod tym względem jednakowo. - Artyści utożsamiający się ze środowiskiem lewicowym robią co chcą i mają na to jedno wielkie przyzwolenie, a nie jest tak w odniesieniu do osób, które nie podążają tym nurtem. Jeśli artyści wyrażający inne widzenie rzeczywistości dopuszczą się jakiegoś mocnego języka, nie ma wówczas równego traktowania. To świadome skłócanie społeczeństwa. Środowiska artystyczne są przez niektóre środowiska polityczne traktowane instrumentalnie - podsumował.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Audycja: "Aria, czy barbaria?"
Prowadzący: Magdalena Piejko
Goście: Krzysztof Nowak, Wojciech Korkuć, Andrzej Biernacki
Data emisji: 14.11.2020
Godzina emisji: 20.05
pkr