Współczesny świat unika języka moralności i myślenia w kategoriach etycznych. Nie oceniamy, tylko staramy się zrozumieć psychologiczne i socjologiczne przyczyny czyjegoś postępowania. Moralność spychamy do sfery prywatnej, całą resztę ma regulować prawo. Czy nie prowadzi to jednak to chronicznego samousprawiedliwiania się i odrzucenia odpowiedzialności? Jak kształtować zdolność moralnego osądu w życiu codziennym?
Rozmawialiśmy o tym w audycji z prof. Janem Hartmanem - filozofem, bioetykiem i publicystą, autorem książki "Etyki życia codziennego".
W swojej książce udowadnia on - analizując dziesiątki konkretnych, życiowych sytuacji - że zdolność do trzeźwego moralnego osądu własnego i cudzego zachowania jest kluczowa zarówno dla funkcjonowania społeczeństwa, jak i osobistego rozwoju. "Etyka życia codziennego" omawia niezwykle szeroki zakres tematów, od bardziej błahych – jak jazda tramwajem na gapę, aż po niezwykle poważne – jak aborcja.
Choć autor formułuje własne oceny, jego celem nie jest orzekać, jak należy postępować, lecz pokazać, jak poprawnie rozpoznać etyczny wymiar sytuacji, z którymi konfrontuje nas życie. Czyni to bez nadmiernego teoretyzowania i akademickich dyskusji, za to z dużą dawką zdrowego rozsądku, szczerości i życzliwości.
[korzystano z materiałów wydawcy]
60:29 2022_02_19 22_59_29_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Etyka na co dzień (Rachunek myśli/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Rachunek myśli
Prowadził: Michał Nowak
Gość: prof. Jan Hartman
Data emisji: 19.02.2022
Godzina emisji: 23.00