Choć przebywamy w niej przez większość życia, bardzo trudno ją zdefiniować. Najczęściej poddaje się ją krytyce, jako sferę rutyny, monotonii, banału i nudy. Być może dlatego sztuka, zwłaszcza ta narracyjna, bardzo rzadko się nią zajmuje. Z oczywistych względów wybiera to, co nieoczekiwane, niezwykłe, odświętne, decydujące.
Czy jednak w ten sposób nie traci z oczu czegoś niezwykle istnego? Nie tylko tła, dzięki któremu coś jawi się jako nadzwyczajne, ale też fundamentu, o który chodzi w każdej decyzji i który święto ma opromienić?
O codzienności rozmawialiśmy z prof. Piotrem Domerackim - filozofem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
***
W jednym z poprzednich wydań audycji "Rachunek myśli" rozmawialiśmy o autentyczności. Kojarzymy ją ze szczerością, spontanicznością, wolnością i nonkonformizmem. Niektórzy wiążą ją z patosem autokreacji i wyjątkowością jednostkowego życia. Inni podkreślają rolę autorefleksji i samoodpowiedzialności. Jest doskonałym orężem retorycznym, napędza reklamę i turystykę, stoi u podstaw każdej kolekcji.
***
W innym wydaniu "Rachunku myśli" rozmawialiśmy o roli (auto)biograficznych narracji w ludzkim życiu. Naszym gościem była prof. Magdalena Rembowska-Płuciennik z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
"Życie jest tylko (…) powieścią idioty,/ Głośną, wrzaskliwą, a nic nie znaczącą" - twierdził Makbet. Zazwyczaj jednak poprzez opowiadanie o swoim życiu staramy się wskazać tkwiący w nim sens. Niektórzy twierdzą nawet, że to właśnie ta opowieść stanowi fundament naszej tożsamości.
59:56 2024_01_20 23_00_01_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Codzienność - jak ją zdefiniować? (Rachunek myśli/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Rachunek myśli
Prowadził: Michał Nowak
Data emisji: 20.01.2024
Godzina emisji: 23.00
mo/kc