Groteskowa opowieść, której bohaterem jest Gustaw, intelektualista, niespełniony pisarz, wielbiciel i piewca kobiecych wdzięków, oprowadzający szwedzkiego gościa po Krakowie. Zmuszony występować w roli przewodnika po historycznych pamiątkach i nonsensach rzeczywistości połowy lat osiemdziesiątych próbuje jak "najpiękniej" zaprezentować to, co w Polsce i w Polakach najlepsze. Wycieczkę po narodowej mitologii, miejscach bohaterskich czynów urozmaica albańskim koniakiem i opowieściami o swych miłosnych podbojach. (Wydawnictwo literackie)
"Wszystko jest w tej książce trawestacją, przekształceniem, grą między tekstami… Rzeczywistość rodzi się ze słów jak u Schulza, duch parodii panoszy się jak u Gombrowicza, złośliwy dowcip odziedziczony po Mrożku. Towarzystwo wyborne" - pisał o "Spisie cudzołożnic" krytyk literacki Jan Błoński.
Wydaną w 1993 r. powieść już w 1994 r. na kinowy ekran przeniósł Jerzy Stuhr, który napisał także scenariusz filmowej adaptacji oraz wcielił się w rolę Gustawa. Jerzy Pilch także pojawia się w filmie - w epizodycznej roli mężczyzny, którego główny bohater spotyka w barze Vis-à-Vis na Rynku Głównym w Krakowie. Przede wszystkim jednak pisarz jest współtwórcą dialogów, za które otrzymał nagrodę na gdyńskim festiwalu filmowym w 1994 r.
Od poniedziałku do piątku, godz. 19.10
mc/bch
***
Audycja "Słynne powieści" powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.