- Kiedy Tadeusz Mazowiecki zaproponował mi objęcie stanowiska ministra sprawiedliwości od razu zapytał, jaki mam pomysł na reformę sądownictwa – opowiadał Aleksander Bentkowski o początku reform sądów po przełomie 1989 roku. - Odparłem, że porozumienia Okrągłego Stołu wyraźnie akcentowały, że przyszły wymiar sprawiedliwości ma się opierać na niezawisłych sądach i ma być powołana Krajowa Rada Sądownicza i to jest główny wyznacznik zmian - mówił były minister sprawiedliwości.
Rząd Mazowieckiego przeprowadził zasadnicze zmiany w strukturze wymiaru sprawiedliwości, organizacji sądów i dokonał wielu zmian personalnych. – Chociaż konstytucja nie określa tego w sposób wyraźny, jest niewątpliwe, iż mamy już do czynienia z trójpodziałem władzy. Sąd Najwyższy stojący na czele wszystkich organów sądowych jest z mocy prawa reprezentantem tej trzeciej władzy, władzy sądowniczej – można się było dowiedzieć z archiwalnego nagrania wypowiedzi Adama Strzembosza, który był zastępcą Aleksandra Bentkowskiego.
Minister sprawiedliwości opowiedział w audycji także o wymiarze sprawiedliwości w PRL, filozofii działania ówczesnych sądów, a także o skali problemów w reformowaniu sądownictwa po 1989 r.
***
Tytuł audycji: "Retrospekcje"
Prowadzi: Antoni Dudek
Goście: Aleksander Bentkowski, minister sprawiedliwości w rządzie Tadeusza Mazowieckiego
Data emisji: 25.09.2017
Godzina emisji: 21.00
mko/bch