Mistrzowie prof. Kai Danczowskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2016 13:15
- Najlepiej grało mi się na lekcji u Dawida Ojstracha. Pamiętam, gdy za pierwszy razem grałam przy nim Fugę A-moll Bacha i fragment jednego z koncertów Beethovena. Gdy skończyłam, powiedział, że jestem "jego" i przyjął mnie do swojej klasy – tak o swoim pierwszym spotkaniu ze słynnym radzieckim skrzypkiem pochodzenia żydowskiego opowiadała znakomita skrzypaczka i pedagog.
Audio
  • Prof. Kaja Danczowska o swoich muzycznych autorytetach (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Kaja Danczowska
Kaja DanczowskaFoto: PAP/Piotr Polak

Prof. Kaja Danczowska, która zdobyła rozgłos dzięki wygranej w prestiżowych konkursach, takich jak V Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1967) czy Konkurs Skrzypcowy im. A. Curci w Neapolu (1969), uczyła się od wielu mistrzów. Wśród nich, obok Dawida Ojstracha, znalazł się włoski wirtuoz Ruggiero Ricci.

- Był bardzo wymagający - powiedziała skrzypaczka. - Chciał od nas grania gam w kwintach, a to bardzo trudny zabieg, którego nie używa się na co dzień. Na początku nie rozumiałam nawet jego polecenia po angielsku. W mojej grupie nie było nikogo z Polski, nawet nie miałam kogo się zapytać, co to oznacza, do telefonu dostęp też był trudny.

W nagraniu audycji posłuchamy również o współpracy prof. Kai Danczowskiej z Krystianem Zimermanem, o świętach w Krakowie, o dziadku, a także legendarnym wiolonczeliście Dezyderiuszu Danczowskim.

***

Tytuł audycji: Spotkanie z prof. Kają Danczowską

Prowadziła: Anna Skulska

Gość: prof. Kaja Danczowska (pedagog, skrzypaczka)

Data emisji: 25.12.2016

Godzina emisji: 12.00

mz/jp


Czytaj także

Maria Sartova: śpiewałam w Radio France non-stop

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 13:00
- W radiu mogłam pójść do działu muzyki kameralnej i zaproponować, że mam fantastyczne pieśni, które chciałabym nagrać. Dostawałam wtedy datę spotkania i to się robiło. Nagrałam tak dla Radia France prawie cała muzykę słowiańską – podkreśliła Maria Sartova, opowiadając o współpracy ze słynną francuską instytucją.
rozwiń zwiń