Życie naszego pokolenia zostało naznaczone nie tylko przełomem wieków, ale tysiącleci. Rok 2000 był datą symboliczną, przeżywana w Kościele jako Wielki Jubileusz. Ten moment historii – szczególnie w kontekście wojen XX-wiecznych, ale też nowych dramatów w XXI wieku – zmusza do refleksji nad historią, by w niej znaleźć nie tylko naukę, ale także motywy do pełnego nadziei spojrzenia w przyszłość.
Nawiedzając Boży Grób, czy to w sensie dosłownym, czy duchowym, możemy zadać sobie pytanie: co można znaleźć wychodząc z grobu? Jakim doświadczeniem jest wychodzenie z grobu? Wychodząc od pielgrzymowania do Grobu Bożego przejdziemy do postrzegania życia jako pielgrzymowania do Niebieskiej Ojczyzny, gdyż doświadczenie podróży stanowi uprzywilejowaną przestrzeń, by postawić ważne pytania o człowieka, o sens życia, a wreszcie o Boga i jego sposoby działania w świecie.
Pokażemy, jak ogromnym darem dla nas jest liturgia, która przeprowadza nas przez Misterium Paschalne podczas każdej Eucharystii. Nie każdemu bowiem dana jest łaska fizycznej obecności w Jerozolimie i Bazylice Grobu Bożego.
W audycji ukażemy, że zbawcza ofiara krzyża nabiera pełnej wartości dopiero w świetle zmartwychwstania, i zastanowimy się, co to oznacza dla współczesnego człowieka.
Goście: o. Zacheusz Drążek – franciszkanin, przełożony klasztoru Franciszkanów w Bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie; s. Miriam Michalak - zgromadzenia ss. Uczennic Boskiego Mistrza, pracująca przez kilka lat w Jerozolimie, a obecnie przewodnik grup pielgrzymkowych po Ziemi Świętej; ks. Mirosław Mejzner – pallotyn, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszynskiego w Warszawie, przewodnik w Pallotynskim Biurze Pielgrzymkowo-Turystycznym "Peregrinus".
***
Na audycję zapraszamy w przerwie poniedziałkowej (17.04) "Filharmonii Dwójki" około godz. 21.00. Program przygotowała Sylwia Sułkowska.
bch/jp