Uzgodnienia w sprawie remontu zawarły grupy wyznaniowe sprawujące pieczę nad świątynią wzniesioną nad grobem Pana Jezusa. Krytyczny stan Grobu Bożego wyciszył bowiem spory dzielące od lat Kościoły, które opiekują się Bazyliką: prawosławny, ormiański i katolicki. Swój udział w tym konflikcie mają także wspólnoty: syryjska, etiopska i koptyjska.
Dzięki pracom renowacyjnym można będzie lepiej pokazać pielgrzymom to najważniejsze dla chrześcijaństwa miejsce święte, gdyż teraz będzie ono widoczne bez okalających je przez ostatnie 70 lat stalowych rusztowań.
W Bazylice Grobu Świętego w czasie prac konserwatorskich odkryto, że za marmurowymi płytami grobowca znajdują się skalne ściany. W audycji mówiliśmy, do jakich wniosków doszli towarzyszący konserwatorom archeolodzy, a także nawiązaliśmy do odprawionego z okazji zakończenia remontu kaplicy Grobu Pańskiego specjalnego nabożeństwa. W programie zastanowiliśmy się również, do czego zobowiązuje nas wizyta w Bożym grobie.
***
Prowadzi: Sylwia Sułkowska
Goście: o. Zacheusz Drążek (franciszkanin, przełożony klasztoru Franciszkanów w Bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie), s. Miriam Michalak (ze zgromadzenia ss. Uczennic Boskiego Mistrza, pracująca przez kilka lat w Jerozolimie a obecnie przewodnik grup pielgrzymkowych po Ziemi Świętej), ks. Mirosław Mejzner (pallotyn, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszynskiego w Warszawie, przewodnik w Pallotynskim Biurze Pielgrzymkowo-Turystycznym "Peregrinus") o. Alan Rusek (franciszkanin, kustosz i proboszcz parafii św. Ludwika w Katowicach-Panewnikach, a także kustosz kalwarii, która znajduje się przy sanktuarium,
Mariusz Drapikowski (gdański bursztynnik, twórca sztuki sakralnej, prowadzący z synem Kamilem pracownię artystyczną Drapikowski Studio).
Data emisji: 14.04.2017
Godzina emisji: 21.30
mz/bch