"Czterdzieści i cztery". Oto najpopularniejsze teksty Mickiewicza
Pretekstem do rozmowy o Adamie Mickiewiczu był wielki plebiscyt Dwójki "Czterdzieści i cztery" na najpopularniejszy cytat z twórczości poety.
Dziś uznawany za klasyka i wieszcza narodowego, za życia, choć ceniony i lubiany, nie raz borykał się z niezrozumieniem. Los taki spotkał chociażby arcypoemat "Pan Tadeusz". - Na początku ta publikacja nie miała wcale wzięcia - opowiadała mickiewiczolożka dr hab. Ewa Hoffmann-Piotrowska. - Pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" nie rozszło się w całym nakładzie. Przy drugim wydaniu wydawca po prostu zdarł starą okładkę i dołożył nową.
Napięcie w Adamie Mickiewiczu wywołały głosy na temat jego "Konrada Walenroda". - Niepoił się, że ten tekst jest odczytywany jako zagrzewanie do postawy makiawelicznej, do zdrady. Tak go odebrał chociażby Juliusz Słowacki.
Badaczka mówiła, że Mickiewicz z tego powodu chciał spalić wszystkie egzemplarze "Konrada Wallenroda". - Dla niego był to utwór o dramacie spiskowca, który dla celów swej misji decyduje się na łamanie etosu. W ten sposób "Konrada Walenroda" zinterpretowała dopiero Maria Konopnicka.
W audycji dr hab. Ewa Hoffmann-Piotrowska rozprawiała się z przekłamaniem, jakoby Mickiewcz określił Polskę Chrystysem narodów oraz opowiedziała, jak naprawdę wyglądała jego relacja z Juliuszem Słowackim. O współczesnej recepcji Mickiewicza mówiła w Dwójce dr Maria Makaruk. Ponadto w programie podążyliśmy śladami wieszcza do Wilna i Wrocławia.
***
Tytuł audycji: "Plebiscyt 44"
Prowadzili: Kinga Michalska i Jakub Kukla
Goście: dr hab. Ewa Hoffmann-Piotrowska oraz dr Maria Makaruk (mickiewiczolożki z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 22.12.2018
Godzina emisji: 15.00
bch