Katyń - serwis specjalny Polskiego Radia
- Wtedy, w 1940 roku, zamordowana została - świadomie, z zimną krwią - elita polskiego narodu. Chodziło o ucięcie głowy Polsce. I w 2010 roku, mając w pamięci to straszliwe, tak długo zakłamywane doświadczenie, wydawało się, że można powiedzieć prawdę, oddać hołd w jednym z trzech miejsc tej zbrodni, powiedzieć głośno o tym, jaki był tej zbrodni cel, jaka była jej natura. O tym, że Polakom nie wolno o niej zapomnieć. I ci, którzy z tą misją pojechali, zginęli – mówił prof. Andrzej Nowak.
>>>10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Specjalne albumy Polskiego Radia pamięci ofiar
W audycji rozmawialiśmy także z Łukaszem Kudlickim - przyjacielem i biografem Stefana Melaka, autorem książki "Stefan Melak. Strażnik pamięci Katynia" - oraz Markiem Kunickim-Goldfingerem, przyjacielem i biografem Janusza Krupskiego (książka ukaże się jesienią br.). Goście Dwójki podzielili się osobistymi wspomnieniami dotyczącymi bohaterów ich książek – ofiar tragedii smoleńskiej.
***
Zginęli w katastrofie smoleńskiej
10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych. Polska delegacja miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
***
Audycję prowadził: Wacław Holewiński
Data emisji: 10.04.2020
Godzina emisji: 17.15