Głosy Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 15:49
W audycji prezentujemy wypowiedzi powstańców zgromadzone w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Powstanie Warszawskie we wspomnieniach Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Powstanie Warszawskie we wspomnieniach Jerzego Kaczyńskiego (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Powstanie Warszawskie we wspomnieniach Danuty Mancewicz (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Stanisław Aronson, członek Kolegium "A" Kedywu, o walkach powstańczych na Stawkach i o tym, jak został ranny (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Powstanie Warszawskie we wspomnieniach Włodzimierza Bernhardta (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
Zdjęcie zrobiono 2 września 1944 roku. Kompania Maciek batalionu Zośka po przejściu kanałami do Śródmieścia na ulicę Warecką
Zdjęcie zrobiono 2 września 1944 roku. Kompania "Maciek" batalionu "Zośka" po przejściu kanałami do Śródmieścia na ulicę WareckąFoto: Jerzy Tomaszewski [Public domain], Wikimedia Commons

W tym tygodniu nasz cykl związany będzie z 75. rocznicą Powstania Warszawskiego.

Usłyszymy m.in.: Jerzego Kaczyńskiego - lekarza, który zakładał Szpital pod Krzywą Latarnią na Starym Mieście, Danutę Mancewicz - łączniczkę i sanitariuszkę (potem aktorkę teatralną i telewizyjną) i Annę Przedpełską-Trzeciakowską - sanitariuszkę (współcześnie znaną nam autorkę przekładów z literatury angielskiej), Włodzimierza Bernhardta i Stanisława Aronsona, polskiego Żyda, po latach uczestnika izraelskiej wojny o niepodległość, który brał udział w zdobywaniu umschlagplatz, gdzie odbici zostali węgierscy Żydzi oraz zdobyte magazyny żywności i mundurów.

***

Na "Zapiski ze współczesności" od poniedziałku do piątku (29.07-2.08) w godz. 12.45-13.00 zaprasza Anna Lisiecka. Audycja powstała we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

pg/mko

Zobacz więcej na temat: Powstanie Warszawskie
Czytaj także

Zygmunt Kukieła "Zetka". Z zakładu fotograficznego na Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 15:00
- Wybuch Powstania Warszawskiego zastał go na ul. Marszałkowskiej 125. Mieścił się tam zakład Henryka Poddębskiego, u którego Zygmunt Kukieła pracował - mówiła w Dwójce Joanna Jastrzębska-Woźniak z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń