Nie żyje Jerzy Gruza. Miał 87 lat
Jerzy Gruza - reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta zmarł w niedzielę (16.02) w Warszawie w wieku 87 lat. Do jego najbardziej znanych dzieł należą seriale, które w latach 60. i 70., a także po transformacji ustrojowej bawiły miliony widzów. "Wojna domowa", "Czterdziestolatek", ale też filmy "Dzięcioł", "Przeprowadzka" i inne. Jak podkreślają przyjaciele, człowiek niezwykle zabawny, posługujący się mądrym humorem, elegancki w swojej pracy i w życiu prywatnym.
- Gruza bywał wybitnym reżyserem w swojej specjalności, ale myślę, że to, co by do niego chyba najbardziej pasowało to określenie "wielki mistrz rozrywki", dodajmy - często rozrywki mądrej. Jeżeli się o nim pomyśli, to człowiek aż otwiera usta w bezbrzeżnym zdumieniu, ile talentów reżyserskich miał w sobie. Bywał reżyserem teatralnym, pewnie nie najwybitniejszym, bo to akurat nie była jego specjalność. Był za to świetnym reżyserem musicalowym i znakomitym reżyserem filmowym. Był na pewno jednym z najwybitniejszych ludzi, którzy opanowali do perfekcji medium, jakim jest telewizja. Praca z kamerą, montaż, sposób prowadzenia aktora, ale również i to, co kamera przenosi i co telewizja wytrzymuje - tłumaczył Tomasz Mościcki.
Jerzy Gruza: obserwuję życie od komicznej strony
W rozmowie z dziennikarzem Dwójki, krytykiem teatralnym i historykiem teatru skupiliśmy się na nieco mniej znanym powszechnie obszarze twórczości Jerzego Gruzy - pracy w teatrze, zarówno żywego planu, jak i w Teatrze Telewizji, z którym związany był przez 40 lat. Legendarnego twórcę wspominali także w audycji: Anna Seniuk, Joanna Szczepkowska, Stefan Friedmann, Ewa Millies-Lacroix (dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej), prof. Barbara Giza, Anna Fuksiewicz i Bernard Szyc (Teatr Muzyczny w Gdyni).
W nagraniu z 1976 roku o współpracy z Jerzym Gruzą opowiadał również Krzysztof Teodor Toeplitz.
***
Tytuł audycji: Audycja okolicznościowa
Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz
Data emisji: 16.02.2020
Godzina emisji: 16.00
pg