Andrzej Wajda - weteran kina o energii chłopca

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2024 18:31
- Był pierwszy na planie. Może kilka osób z obsługi technicznej pojawiało się przed nim, ale z ekipy, która rzeczywiście wchodziła na plan, żeby przygotować scenę, to on był od samego początku. Miał w sobie niezwykłą energię chłopca - mówił w Dwójce Maciej Cuske, współpracownik Andrzeja Wajdy.
W październiku minęła 8. rocznica śmierci Andrzeja Wajdy
W październiku minęła 8. rocznica śmierci Andrzeja WajdyFoto: MAREK LASYK/REPORTER

Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf. Jeden z najwybitniejszych twórców polskiego i światowego kina. Zdobywca Oscara przyznanego za całokształt twórczości i Złotej Palmy w Cannes za "Człowieka z żelaza". Bohaterem audycji "Dwójka na miejscu", tuż po 8. rocznicy jego śmierci (9.10), był Andrzej Wajda.


Posłuchaj
96:03 Dwójka dwie do setki 19.10.2024.mp3 Andrzej Wajda - reżyser spraw ważnych (Dwie do setki/Dwójka) 

Od "Kanału" do "Katynia"

Autor takich arcydzieł kina jak "Kanał", "Popiół i diament", "Wesele", "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Danton", "Korczak", "Pan Tadeusz" czy "Katyń". Na jego filmach uczyliśmy się historii, a młode pokolenie także literatury. W trakcie swojej długiej, artystycznej drogi tworzył dzieła polityczne na zmianę z poetyckimi i lirycznymi. Zawsze jednak mówił o sprawach ważnych.

- Był bardzo otwarty, miły i serdeczny. Ludzie często odnosili wrażenie, jaki to on wobec nich był uprzejmy. To były wszystko troszeczkę pozory, miał po prostu dobre przedwojenne wychowanie. Nie był natomiast człowiekiem łatwym, wiele rzeczy go denerwowało, ludzie też - mówił w Dwójce Maciej Karpiński, przez 40 lat jeden z najbliższych współpracowników Wajdy.

Czytaj także:

W 2002 roku z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego powstały w Warszawie Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (obecnie Wajda School) oraz Fundacja Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy. Uczelnia zaoferowała nowatorskie na skalę europejską programy dla profesjonalistów, łączące edukację z praktyczną produkcją filmową. W ramach tych programów doświadczeni twórcy wspierali uczestników w rozwijaniu artystycznych wizji ich autorskich projektów.

Energia jak u młodzieniaszka

Jednym z absolwentów szkoły jest Maciej Cuske, który współpracował z Andrzejem Wajdą na planie filmu "Katyń". W audycji wspominał niespożytą energię reżysera.

Był już przecież starszym panem. Miewał chwile zmęczenia i gdy była chwila przerwy, to siadał sobie i potrafił zanurzyć się we własnej oazie spokoju, przymykał oczy i kładł na twarz ręce. Takie 10-15 minut potrafiło tak dodać mu energii, że gdy się ocknął, mówił od razu: "Dobrze, róbmy zdjęcie, róbmy zdjęcie" - uśmiechał się gość Dwójki.

Sięgnęliśmy również po archiwalne wypowiedzi samego Andrzeja Wajdy.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzili: Aldona Łaniewska-Wołłk i Marcin Pesta

Goście: Maciej Cuske i Maciej Sobieszczański (absolwenci Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy), Maciej Karpiński (prozaik, dramaturg i scenarzysta), Janusz Majcherek (krytyk teatralny), Magdalena Ziółkowska i Wojciech Grzybała (współfundatorzy Fundacji Andrzeja Wróblewskiego)

Data emisji: 19.10.2024

Godz. emisji: 15.00

pg/wmkor

Czytaj także

"Panny z Wilka". Intymne kino Andrzeja Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 05:40
45 lata temu, 4 września 1979 roku, odbyła się premiera filmu Andrzeja Wajdy na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pod tytułem "Panny z Wilka". To jeden z najwybitniejszych filmów reżysera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Popioły" Wajdy. Film z aluzjami

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2024 05:35
25 września 1965 roku, odbyła się premiera filmu Andrzeja Wajdy "Popioły", który jest adaptacją powieści Stefana Żeromskiego. Dziewiąty pełnometrażowy film Wajdy był jedną z najdroższych polskich produkcji tamtych czasów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ziemia obiecana". Najlepszy polski film

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 05:40
21 lutego 1975 roku odbyła się premiera filmu "Ziemia obiecana" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Najbardziej dynamicznego i nowoczesnego dzieła nie tylko w tamtych czasach, ale do dziś niemającego sobie równych w polskim kinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu ma 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 17:00
Wajda, Polański, Has - we Wrocławiu kręcili filmy najwięksi, a tamtejsza Wytwórnia Filmów Fabularnych świętuje w tym roku 70-lecie istnienia. - Właściwie nie ma polskiego reżysera, który tutaj przynajmniej jednego filmu by nie zrobił - powiedział w Dwójce Robert Banasiak, dyrektor WFF.
rozwiń zwiń