Targi Książki w Krakowie: Piotr Pytlakowski z nagrodą im. Jana Długosza

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2024 18:00
Targi Książki w Krakowie to blisko pół tysiąca wystawców, prezentujących nowości wydawnicze. Czytelnicy z kolei mają niepowtarzalną okazję, by spotkać się z ulubionymi autorami. To także świetny moment, aby poznać laureata Nagrody im. Jana Długosza. W tym roku został nim Piotr Pytlakowski, autor reportażu "Strefa niepamięci".
Piotr Pytlakowski jest laureatem Nagrody im. Jana Długosza za powieść Strefa niepamięci
Piotr Pytlakowski jest laureatem Nagrody im. Jana Długosza za powieść "Strefa niepamięci"Foto: PAP/Artur Reszko

27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to miejsce spotkań z literaturą, które równocześnie jest przestrzenią dla dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego, a także platformą wymiany pomysłów, doświadczeń i poglądów. Co roku targom towarzyszy również Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, która docenia dzieła wnoszące istotny wkład w rozwój światowej kultury i nauki.


Posłuchaj
89:06 Dwójka na miejscu bez muzyki 2024_10_26-15-02-13.mp3 Dwójka na Targach Książki w Krakowie (Dwójka na miejscu)

 

Piotr Pytlakowski z Nagrodą im. Jana Długosza

Tegorocznym laureatem został Piotr Pytlakowski - reporter, scenarzysta, dziennikarz, autor i współautor ponad 20 książek - w tym kryminałów. Zajmuje się również reportażem śledczym. Uwagę jury nagrody im. Jana Długosza zwrócił reportaż "Strefa niepamięci", w którym autor porusza temat przeszłości miasteczek na Mazowszu i Podlasiu, w których mieszkańcy mordowali swoich żydowskich sąsiadów, a następnie zagarniali ich majątki. Piotr Pytlakowski podejmuje tym samym problem wypierania pamięci o tych wydarzeniach.

- Ten temat za mną chodził. Często jeździłem na Podlasie i któregoś razu zobaczyłem baner z napisem "Ustawa 447 zagraża niepodległości Polski". Pomyślałem, że ktoś, kto wywiesił ten baner, obawia się o roszczenia do własności odziedziczonej po dziadku, może pradziadku. Ale żadnych roszczeń nie było. To był dla mnie punkt wyjścia do pójścia śladem majątków żydowskich. Temat miasteczek, gdzie w 1941 roku odbywały się pogromy Żydów, został już gruntownie opisany, ale od strony losu majątków, posesji, warsztatów, nikt nie wchodził głębiej - wyjaśnił pisarz.

Czytaj też:

Trudna historia i wypieranie pamięci

Reportaż Piotra Pytlakowskiego to nie tylko liczby, lecz uświadomienie, jak ogromną część historii utraciliśmy, próbując zapomnieć o tych tragicznych wydarzeniach. Autor pokazuje, że przeszłość splata się z teraźniejszością, a nawet na nią wpływa.

- Przede wszystkim tu potrzebna jest empatia, zrozumienie obywateli polskich. W końcu narodowości żydowskie często tworzyły w tych miasteczkach większość. I kiedy ci ludzie zniknęli, została właściwie wyparta pustka, stąd ta tytułowa niepamięć.


"Nieczuły barbarzyńca" nagrodzony za humanizm

Gdy Piotr Pytlakowski odwiedzał wschodnią część Mazowsza i Podlasie, nie wchodził w rolę inkwizytora. Zadawał jedynie pytania o to, czy mieszkańcy wiedzą, co się tam wydarzyło. Przyznał, że nigdy nie spotkał się z antysemityzmem, raczej wyczuwał żal, że tak tragiczna historia miała miejsce.

- Kilka razy jeździłem tam z takim młodym Izraelczykiem, żeby przeprowadzić prowokację dziennikarską. On szukał zegara po swoim pradziadku, oczywiście nie było ani pradziadka, ani zegara. I wszyscy ludzie, do których szliśmy z pytaniem o zegar, bardzo chcieli pomóc. Nawet ponad 90-letni mężczyzna w Radziłowie na rynku mówił "ja cię rozumiem, gdybym ja miał pradziadka, a on zostawiły mi zegar, też bym go szukał". Był też rodzaj takiej ekspiacji, ale nie we własne piersi, bo nie było takiej potrzeby. Raczej wyczułem żal, że doszło do takich zdarzeń, a mogło ich nie być.

W laudacji prof. dr hab. med. Dominika Dudek podkreśliła, że książka wywołuje silne emocje. Jednak Piotr Pytlakowski wyznaje, że nie taki był jego cel. - Nie chciałem tych emocji specjalnie wywoływać, ja je w sobie miałem. W laudacji padły też słowa o humanizmie. Pomyślałem, że to dla mnie fajne zdarzenie, że ja, taki reporter, nieczuły barbarzyńca, nagle zostaję nagrodzony za humanizm - podkreślił.


Aktorka Anna Dymna na 27. Międzynarodowych Targach Książki. Fot. PAP/Art Service Aktorka Anna Dymna na 27. Międzynarodowych Targach Książki. Fot. PAP/Art Service

Dwójka na Targach Książki

W audycji spotkaliśmy się również z prof. Ryszardem Nyczem, który w tym roku objął przewodnictwo nad gronem jurorskim Nagrody im. J. Długosza. Z aktorką Anną Dymną rozmawialiśmy o tym, co na tegoroczne Targi Książki w Krakowie przygotowała jej fundacja. Joanna Jurgała-Jureczka opowiadała książkach poświęconych rodzinie Kossaków. O Kurtynie Kobiet w krakowskim Teatrze Słowackiego mówiła koordynatorka projektu Anna Was. Barbara Sadurska zapowiedziała Festiwal Conrada. A swoją nową książkę "Dunder albo kot z zaświatu" przedstawił Radek Rak.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzenie: Dorota Gacek i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Piotr Pytlakowski (reporter, laureat Nagrody im. Jana Długosza), prof. Ryszard Nycz (historyk literatury), Anna Dymna (aktorka), Joanna Jurgała-Jureczka (pisarka), Anna Was (koordynatorka projektów wizualnych w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie), Barbara Sadurska (pisarka), Radek Rak (pisarz),

Data emisji: 26.10.2024

Godz. emisji: 15.00

am

Czytaj także

1979-1989. Dekada nadziei?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 14:20
W audycji rozmawialiśmy o okresie w najnowszej historii Polski, który wyznaczają pierwsza pielgrzymka do ojczyzny papieża Jana Pawła II i czerwcowe wybory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Chwin z okazji jubileuszu: Literatura ma to do siebie, że nie można niczego ukryć

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 15:30
Sam Stefan Chwin twierdzi w opisie książki, że dziennik napisał "trochę pod włos naszych demaskatorskich czasów, które chętnie przedstawiają rodzinę i małżeństwo jako źródło nieszczęść, katastrof i cierpień". Jak dodaje, "Dziennik życia we dwoje" to opowieść o nim, Krystynie Chwin i ich wspólnym życiu - życiu osób o różnych temperamentach. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy w audycji "Strefa literatury". 
rozwiń zwiń