To tu 1000 lat temu zaczęła się polska państwowość. Dwójka w Gnieźnie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2025 10:01
W sobotę nadajemy wprost z Gniezna, gdzie 1000 lat temu zawiązywała się polska państwowość. Bądźcie Państwo z nami w dniu tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.
Gniezno było pierwszą stolicą Polski
Gniezno było pierwszą stolicą PolskiFoto: PR

Gośćmi audycji będą między innymi historycy prof. Jerzy Pysiak i prof. Krzysztof Skwierczyński. Rozmowy na dziedzińcu Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie będą krążyły wokół koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 roku, zarówno z perspektywy historycznych źródeł, jak i artystycznych fantazji na ten temat.

Opowiemy również o bohaterze programu ikonograficznego Drzwi Gnieźnieńskich – męczenniku św. Wojciechu – i roli, jaką pełniły jego relikwie w polityce zagranicznej młodej dynastii Piastów.

Wreszcie zastanowimy się nad tym, dlaczego średniowiecze kojarzy się nam często z czymś widowiskowym.

***

Na "Dwójkę na miejscu" w sobotę (26.04) w godz. 15.00-17.00 zapraszają Aldona Łaniewska-Wołłk i Karol Furtak.

pg/k

Czytaj także

Święty Wojciech. Patron Polski zabity przez Prusów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2025 08:20
Biskup, męczennik, patron Kościoła katolickiego w Polsce zginął w Prusach zamordowany przez pogan podczas wyprawy misyjnej. Dziś przypada uroczystość liturgiczna Świętego Wojciecha. Obok Matki Bożej Królowej Polski i Świętego Stanisława, Święty Wojciech jest głównym patronem naszego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nazwę »Polska« zapewne wymyślili Piastowie". Historyk o państwie Chrobrego

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2025 09:15
- W czasach pierwszych Piastów doborowe wojsko było głównym narzędziem władcy i to dzięki swojej drużynie Chrobry przejął władzę wbrew woli ojca. Z kolei w procesie państwotwórczym ważną rolę odegrał Kościół, a biskupi w pewnym sensie współrządzili krajem. Generalnie jednak niewiele wiemy o systemie sprawowania władzy i społeczeństwie w Polsce Chrobrego - mówił w rozmowie z portalem Polskiego Radia historyk prof. Paweł Żmudzki.
rozwiń zwiń