Pianista, dyrygent, pedagog i kompozytor. Śladami Feliksa Rybickiego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 15:09
Niemal sto lat temu, w 1926 roku debiutował jako dyrygent w Filharmonii Warszawskiej. Przez wiele lat kierował zespołami muzycznymi w teatrach warszawskich i łódzkich oraz wykładał w szkołach. Dzielił się wiedzą i doświadczeniem z działaczami społecznego ruchu muzycznego, zamieszczając na łamach czasopisma "Teatr i Ruch Ludowy" wskazówki i porady dla kierowników orkiestr i chórów wiejskich. W Dwójce podążać będziemy śladami Feliksa Rybickiego.
Niemal sto lat temu, w 1926 roku Feliks Rybicki debiutował jako dyrygent w Filharmonii Warszawskiej. Na zdjęciu sala koncertowa.
Niemal sto lat temu, w 1926 roku Feliks Rybicki debiutował jako dyrygent w Filharmonii Warszawskiej. Na zdjęciu sala koncertowa. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Komponował dla filmu, estrady i radia. Podczas okupacji niemieckiej zarabiał na życie grając na fortepianie w warszawskich kawiarniach. Wywieziony w czasie powstania warszawskiego do Niemiec, pracował tam jako robotnik w fabryce stali w Schwelm k. Essen. Po wojnie jako pedagog wykładał m.in. dyrygenturę w PWSM w Sopocie. 

Przede wszystkim pedagog

Feliks Rybicki był kilkakrotnie nagrodzony na krajowych konkursach muzycznych za utwory chóralne i fortepianowe. W 1952 roku otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży. Kształcił dyrygentów w Studium Muzycznym dla Kapelmistrzów Wojskowych. W 1957 r. został kierownikiem orkiestry i chóru w Państwowym Liceum Muzycznym w Warszawie. Pracował w nim aż do przejścia na emeryturę.

Gośćmi audycji będą:

  • Barbara Kalabińska, córka Feliksa Rybickiego
  • Magdalena Wór, śpiewaczka operowa
  • Martin Labazevitch, pianista
  • Michał Pieńkowski, filmograf z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego
  • Monika Strugała, menadżerka kultury

***

Na audycję Dwójka na miejscu zapraszamy w sobotę (16.11) w godz. 15.00-17.00. Prowadzą Andrzej Sułek i Jakub Kukla.

PWM/zch/pg

Zobacz więcej na temat: Feliks Rybicki
Czytaj także

Cmentarze i groby. Co mogą o nas powiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2024 19:38
Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, kiedy szczególnie pochylamy się nad tymi, którzy już od nas odeszli. Odwiedzając cmentarze, możemy zobaczyć przeszłość i podjąć nad nią refleksję. To właśnie m.in. wartość historyczna stała za rozpoczęciem kwest na renowację zabytkowych pomników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazz Jamboree - festiwal, na którym bywali wszyscy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2024 18:24
Jazz Jamboree to jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Europie. Pierwszy odbył się w warszawskiej Stodole w 1958 roku pod nazwą Jazz 1958. Przez blisko sześćdziesiąt lat gościł prawie wszystkich najwybitniejszych muzyków jazzowych z całego świata. Był nie tylko miejscem wspaniałych koncertów, ale pełnił też rolę środowiskotwórczą.
rozwiń zwiń