Do polityki wchodzi Paderewski w 1910. W Krakowie i innych miastach przygotowywane są obchody 500-lecia victorii grunwaldzkiej. Jest już wtedy uznanym artystą. W posagu wnosi więc swą wielką, międzynarodową sławę, charyzmę i pokaźną szkatułę. Funduje realizacje pomnika grunwaldzkiego projektu Wiwulskiego. Wygłasza płomienne przemówienie.
Wraz z wybuchem Wielkiej Wojny problem niepodległości Polski powraca na wokandę międzynarodową. Paderewski od lat 90. XIX w. zadomawia się w USA. Jest oklaskiwany przez elity, jest podejmowany na salonach.. W 1915 roku poznaje pułkownika Edwarda Hausa, który utoruje mu drogę do prezydenta USA W. Wilsona. Dzięki tym koneksjom będzie mógł Paderewski otworzyć drzwi do rozmów dyplomatycznych Romanowi Dmowskiemu.
O tych sprawach, o udziale Paderewskiego w pracach Komitetu Narodowego Polskiego, w powołaniu gabinetu porozumienia narodowego w 1919 roku oraz o postawie Paderewskiego pod koniec lat trzydziestych i na [początku czterdziestych XX wieku opowie gość audycji prof. Marek Drozdowski.
***
Tytuł audycji: Ku niepodległej
Prowadzi: Anna Lisiecka
Data emisji: 10.11.2017
Godzina emisji: 14.30
jp/mz