Stanisław Brzozowski, autor powieści "Płomienie", książek filozoficznych, krytycznoliterackich i kulturoznawczych: "Legenda Młodej Polski", "Idee" i "Głosy wśród nocy", zmarł w 1911 roku we Florencji mając zaledwie 33 lata. 7 lat przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Czy wierzył, że to się wydarzy? – Nie mogło być inaczej, skoro główną cechą jego pisarstwa było wychowanie Polaków do niepodległości. Tej własnej, egzystencjalnej, jak i cywilizacyjnej oraz politycznej – mówił gość audycji.
Brzozowski jest autorem niezwykłego "Pamiętnika" a właściwie dziennika prowadzonego w ostatnich latach życia. W nim właśnie, gdy był już bardzo ciężko chory, napisał: "Boże daj jeszcze żyć, dla Polski". - Jego pisma wypełnione niepokojem o losy ojczyzny były obowiązkową lekturą pokolenia walczącego po I wojnie światowej o niepodległą Polskę. Brzozowski stał się patronem tej formacji – mówił prof. Maciej Urbanowski, autor wydanej właśnie książki "Brzozowski. Nowoczesność'.
Dlaczego Brzozowski z zachwytem pisał o "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego? Jakie zagrożenia dla niepodległościowych aspiracji Polaków widział w rewolucji rosyjskiej? W czym objawiał się jego profetyzm i jakie obowiązki stawiał przed polską inteligencją odpowiedzialną za stan narodowej kultury? O tym wszystkim w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Ku Niepodległej
Prowadzi: Dorota Gacek
Goście: prof. Maciej Urbanowski (historyk literatury)
Data emisji: 13.10.2017
Godzina emisji: 14.30
mko/bch